Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Tomek a software, czyli czekając na Update 2

Od 7 kwietnia użytkownicy systemu Windows 8.1 mogą pobierać nowy "Service Pack" od Microsoftu zwany Update 1. Nowa łatka jak zwykle zawiera wiele poprawek i nowości takich jak zwiększona personalizacja pulpitu "Start", czy też większa wygoda korzystania z systemu dla użytkowników PC. Na temat samej aktualizacji rozpisują się przez ostatnie dni wszystkie serwisy tematyczne, a także starają się odpowiedzieć na pytanie czy nowa aktualizacja była potrzebna, czy też wystarczająca.

Słowo niewystarczająca jest tutaj bardziej niż na miejscu. Dla większości użytkowników systemu w najnowszej aktualizacji zbiorczej zabrakło najważniejszego : klasycznego paska Start, który zastąpiłby chłodno przyjęty ekran startowy Modern. Na szczęście zapowiedziana została kolejna aktualizacja pod tytułem Update 2, która w swoim repertuarze zaimplementowany ma mieć upragniony przycisk, którego w całej swej okazałości nie widzieliśmy już od Windowsa 7.

Na nową aktualizację musimy niestety poczekać jeszcze kilka miesięcy,a sam ekran Start jak nie był dla użytkowników narzędziem zbyt pociągającym to po Update 1 wiele się w tej materii nie zmieniło. Na szczęście na ratunek z niekorzystnej sytuacji przychodzą twórcy niezależni od Microsftu. Na rynku softwearowym pojawiło się po premierze systemu Windows 8 wiele aplikacji przywracających nieszczęsną ikonkę w lewym dolnym rogu ekranu, a co ciekawe ikonka ta posiada wszystkie funkcje swojej starszej siostry z poprzednich edycji systemu.

Przeglądając portale internetowe poświęcone aplikacjom natykałem się dość często na programy typu : przywróć menu start w swoim Windows 8, a po pewnym czasie postanowiłem przyjrzeć się nieco bliżej tym programikom ratującym nas od niewygodnych rozwiązań Microsoftu.

Lista aplikacji:

Oczywiście jest to tylko mały procent wszystkich aplikacji do przywracania klasycznego menu start (Pokki instaluje wersję bardziej zmodyfikowaną), ale moim zdaniem jest to procent najbardziej godny uwagi.

Wydajność:

W tym akapicie przedstawię wpływ aplikacji na działanie systemu.

Zaraz po zainstalowaniu wszystkie aplikacje działały sprawnie oraz bez żadnych zauważalnych przycięć czy spowolnień. Po około 12 godzinach testu aplikacja Pokki, w której zainstalowałem podstawowe widgety typu Facebook, Gmail, Angry Birds czy Kalendarz oraz konfiguracji ulubionych aplikacji itp. zaczęła powodować lekkie spadki w płynności funkcjonowania systemu. Winnym sytuacji z Pokki jest jego zasobożerność. Menadżer zadań Windows wskazywał zużycie pamięci w wysokości sięgającej nawet 500MB co na tak mały program potrafi zaskoczyć.

Pozytywnie w porównaniu z poprzednikiem zaskoczyła mnie aplikacja Classic Shell. Program działał szybko i sprawnie. Nie zauważyłem żadnych problemów z wydajnością podczas korzystania z alternatywnego menu start.

Aplikacja Start8 również nie powodowała u mnie żadnych znaczących problemów z działaniem systemu, czy też jego stabilnością. Mało zauważalne było także wykorzystanie zasobów przez tą aplikację podobnie jak w aplikacji CS.

Wygoda korzystania, wygląd:

Classic Shell:

Program ten jest niemal identyczny jak jego oryginalny odpowiednik. Posiada wszystkie jego funkcje oraz zachowania. Wygoda korzystania jest bardzo duża, a użytkownicy poprzednich systemów z logo Windows szybko poznają się na aplikacji.

Pokki:

Aplikacja ta posiada bardzo ładny oraz stylistycznie oryginalny wygląd. Niestety, dostępny jest tylko język angielski co może niektórym użytkownikom przeszkadzać. Wszystkie kategorie są odpowiednio oznaczone, a dodatkowym plusem jest duża możliwość personalizacji programu.

Start8:

Start8 podobnie jak w przypadku CS do złudzenia przypomina standardowy start z poprzednich systemów. Jedyna różnicą jest fakt, iż aplikacja ta posiada bardziej ósemkowy wygląd.
Sama wygoda korzystania jest taka sama jak w przypadku CS czy startu z Windowsa 7.

Podsumowanie.
Osoby niemogące pogodzić się ze stratą przycisku start oraz jego funkcjami mogą bez większego namysłu skorzystać z aplikacji, które tutaj przedstawiłem. Programy do przywrócenia przycisku Start mogą pomóc Wam czekać na nowy Update 2 oraz nową wersję przycisku start.

Moim faworytem w powyższym zestawieniu jest aplikacja Classic Shell, która wygodą użytkowania oraz małą zasobożernością powinna również Wam przypaść do gustu. Jeżeli jednak bardziej zależy Wam na bardziej oryginalnym wyglądzie to polecam program POKKI.

Update1.
Za prośbą @Shaki81 postanowiłem szybko przetestować program o nazwie StartForDesktop.
Aplikacja w porównaniu do wyżej wymienionych jest tworem z polskimi korzeniami. W chwili obecnej dostępna jest wersja o numerze 1.0.1. Zaraz po zainstalowaniu zaskoczyło mnie to w jaki sposób pasek się prezentuje. Po szybkiej konfiguracji program wyglądał prawie jak start, który dostępny będzie dopiero w Update 2. Kilka godzin z SFD pokazało, że aplikacja potrzebuje jeszcze wielu szlifów, aczkolwiek ma duży potencjał, jeżeli odpowiednio się nad nią popracuje. Jeżeli chodzi o stabilność i działanie aplikacji to nie mam na razie żadnych problemów. Aplikacja jest szybka, a system działa z nią bardzo stabilnie. Pozdrawiam autora aplikacji oraz życzę mu jak najmniejszej ilości błędów w kodzie programu :P.

 

windows oprogramowanie programowanie

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 21.04.2014 21:26

Dobre zestawienie. Mnie brakło natomiast aplikacji jednego z naszych blogerów, z której sam korzystam - http://www.dobreprogramy.pl/sgj/StartScreen-na-pulpicie-Windows-8-StartForDeskto...

Brakło mi też informacji o rodzaju licencji, a update jest dostępny od 8 kwietnia. Ale wiem czepiam się:). Drogi autorze - oby więcej takich wpisów.

AntyHaker   22 #2 21.04.2014 22:20

Pokki najładniejszy z tego co widzę, aczkolwiek nie używam żadnego.

Voltar   9 #3 21.04.2014 22:33

Używałem chwilę pokki i wywaliłem, nie wiem jak można taki badziew traktować jako zamiennik metro ui, w czym to menu jest gorsze od klasycznego? bo zajmuje cały ekran? bo lepiej się na nim wyszukuje aplikacje? ktokolwiek próbował win+x? paranoja z tym menu start...

Tomaszek19914   5 #4 21.04.2014 23:01

@Voltar, każdy posiada własne zdanie na temat tego czy woli Start Screen czy klasyczny pasek start. Mi Start Screen nie przeszkadza, aczkolwiek czekam na Update 2. W tym artykule chciałem jedynie pokazać możliwość zastosowania innego wariantu aniżeli StartScreen. Dyskutowanie o gustach ma tyle sensu co rozmowa z krową na granicy :P. Pozdrawiam

Tomaszek19914   5 #5 21.04.2014 23:02

@Shaki81, poprawione i dodany mały update z twoim programem.

Darthnorbe   13 #6 21.04.2014 23:05

@Voltar
Ja też nie rozumiem krytykować nowe "menu start". W XP nawet wyszukiwania nie było w Viście/ 7 menu było tak małe że cały czas trzeba było przewijać potężną listę apek.
Modern jest krytykowane nowego że tylko 2/3 aplikacje można uruchomić na ekranie a na takim malutkim menu start z 7 co widać? I dlaczego nie lepiej jest mieć wykorzystany cały ekran jak i tak reszta w tym momencie na pulpicie jest bezużyteczna, nawet jak mamy okno poniżej to i tak najpierw 1 kliknięcie zamknie nam menu a dopiero za 2 razem mamy aktywne okno. Bezsens i brak logiki. Hejt dla hejtu.

sgj   12 #7 21.04.2014 23:16

@Tomaszek19914 "W chwili obecnej dostępna jest wersja o numerze 0.9.8 (beta)"

A nie przypadkiem 1.0.1?

Tomaszek19914   5 #8 21.04.2014 23:31

Masz rację... na stronie zewnętrznej podana jest wersja 0.9.8, a pobiera się wersja 1.0.1. Mój błąd.Poprawiam.

dzikiwiepsz   13 #9 22.04.2014 09:43

Ja nie używam żadnych protez menu start, to nowe cało ekranowe jest całkiem fajne ma dużo większą pojemność niż klasyczne menu start i mam nadzieję że w tym zapowiadanym update2 nie rozwalą mi tego co mam uporządkowane na całym ekranie :)

Tomaszek19914   5 #10 22.04.2014 11:08

@dzikiwiepsz, ja także mam taką nadzieję. Wszystko będzie ok ze strony Microsoftu jak dadzą wybór swoim userom co do tego jakiego stylu startu będą chcieli używać.

kp1971   6 #11 22.04.2014 11:36

@dzikiwiepsz
@Tomaszek19914
Jestem tego samego zdania. Brakuje mi jeszcze opcji całkowitego wyłączenia "charm bar". Wiem że jest wpis do rejestru ale on tylko opóźnia pokazywanie a nie wyłącza całkowicie. Jednym słowem brakuje "fajki" do wyłączenia prawego dolnego rogu.

  #12 22.04.2014 13:11

@Darthnorbe
Marny argument, w Win7 wyszukiwanie też było. Działało tak samo, czyli klawisz Windows, wpisujemy frazę i Enter. Ja tu żadnej innowacji w Modern nie widzę, z wyjątkiem tego, że jest na pełny ekran i są większe ikony(kafle).