Trojan wróg piratów

Strona główna Aktualności

O autorze

Eksperci z SophosLabs, międzynarodowej sieci centrum analiz wirusów, spyware i spamu, odkryli trojana wyszukującego i kasującego filmy i pliki mp3, które uzna za nielegalnie rozpowszechniane w sieci P2P przez zainfekowany komputer.

Trojan Troj/Erazer-A przegląda foldery powiązane z programami P2P w poszukiwaniu plików AVI, MP3, MPEG, WMV, GIF, ZIP i innych. Gdy znajdzie interesujące go pliki, wykasowuje je, a w ich miejsce wstawia swoje klony nadajac im przeróżne zachęcające nazwy, jak game.exe, goporn.exe, nero7.exe i officexpcrack.exe.

Trojan Erazer to taki samotny jeździec, wymierzający sprawiedliwość według własnych zasad, jak to miało miejsce w filmach z Charlesem Bronsonem. Jednak może się również przy okazji zdarzyć, że skasuje całkowicie niewinne, czyli w tym przypadku, legalne pliki. - mówi Graha Cluley, starszy konsultant techniczny Sophos. - Trojan Erazer mierzy w użytkowników sieci, ktorych podejrzewa o piractwo, ale nie potrafi jeszcze rozróżniać pomiędzy prawdziwymi przestępcami a użytkownikami, którzy przechowują na komputerze pliki mp3 i filmy nagrane czy nakręcone samodzielnie. Malware nie jest dobrym sposobem na walkę z piractwem.

Specjaliści z Sophos dodają, że trojan Erazer stara się czasem również wyłączać różne programy odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracy w sieci, co może prowadzić do otwarcia większej ilości furtek hakerom starającym się przejąć kontrolę nad zarażonymi maszynami.

© dobreprogramy
s