Tryb Windows XP

Strona główna Windows Narzędzia Wirtualizacja
Pobi​erz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Tryb Windows XP to wstępne przygotowany i skonfigurowany obraz maszyny wirtualnej z 32-bitowym systemem Windows XP Professional Service Pack 3. Obraz ten może zostać uruchomiony w programie Windows Virtual PC, który jest dodatkiem do systemu Windows 7 w wersjach Professional, Enterprise i Ultimate.

Tryb Windows XP jest pełną, licencjonowaną (dla użytkowników powyższych edycji Windows 7) edycją systemu i służy do uruchamiania aplikacji niekompatybilnych z "Siódemką". Dzięki wykorzystaniu wirtualizacji możliwe jest bowiem wykonanie starszej aplikacji w środowisku, dla którego była ona projektowana i w ten sposób ominięcie problemu niekompatybilności z Windows 7.

Integracja Windows Virtual PC z systemem ponadto umożliwia takie uruchomienie aplikacji, że wygląda ona i zachowuje się zupełnie tak, jakby była zainstalowana i uruchomiona na fizycznym systemie hosta - maszyna wirtualna eksponuje tylko okno aplikacji, bez dodatkowych elementów interfejsu takich jak np. pasek zadań. Pomiędzy aplikacją wirtualną a systemem hosta działają też takie funkcje jak kopiowanie i wklejanie, aplikacja może mieć także dostęp do dysków twardych fizycznego komputera i urządzeń podłączonych do portów USB.

Wymagania systemowe Trybu Windows XP

  • Tryb Windows XP przeznaczony jest wyłącznie dla systemu Windows 7 i wymaga wcześniejszego zainstalowania dodatku Windows Virtual PC, który dostępny jest do pobrania z działu PROGRAMY -> Narzędzia -> Wirtualizacja.
  • Niektórzy producenci oprogramowania do wirtualizacji umożliwiają import i konwersję maszyny wirtualnej Trybu Windows XP do własnego formatu - opcję taką oferuje na przykład VMware Workstation. Po takiej konwersji z Trybu Windows XP można korzystać też w innym programie do wirtualizacji, ale taka konfiguracja nie jest oficjalnie wspierana przez Microsoft.
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

prosta instalacja, automatyczna konfiguracja, łatwa obsługa
kolejny system do aktualizowania
ocena użytkownika

Do pobrania jest co prawda dużo megabajtów ale jak już będziemy to mieli za sobą to po dosłownie kilku klikach mamy rozwiązany problem z kompatybilnością ze starszymi aplikacjami (np. programami księgowymi), które niepoprawnie działają pod kontrolą Windows 7.

Co ważne, aplikacje te można uruchamiać nie tylko w samym Virtual PC (czyli uruchamiając maszynę wirtualną z Windows XP). Program jest w stanie uruchomić taką aplikację "z poziomu Windows 7" - co prawda tylko pozornie bo maszyna wirtualna uruchamiana jest w tle, jednak na pierwszy rzut oka wygląda to tak jakbyśmy niekompatybilną aplikację uruchomili bezpośrednio w Windows 7. Trzeba przyznać, że działa to całkiem niezłe i zwiększa użyteczność całego rozwiązania - nie musimy się bowiem przełączać pomiędzy bazowym systemem, a maszyną wirtualną.

Oczywiście cały czas dostajemy też do dyspozycji drugi system co również może być przydatne. Osobiście czasami wykorzystuję wirtualną maszynę do instalowania programów, które potencjalnie mogą zaśmiecić system i których nie chciałbym instalować na bazowej Siódemce. Jest to też bezpieczny sposób na różnego rodzaju zabawy i eksperymenty oraz testowanie aplikacji - przywrócenie do stanu używalności systemu wirtualnego jest dużo mniej pracochłonne niż roboczego.

Warto dodać, że dodatek automatycznie konfiguruje się - mamy nie tylko od razu zainstalowany i skonfigurowany wirtualny system ale także połączenie internetowe, są zmapowane fizyczne dyski itd. Dosłownie wszystko jest dostępne od ręki.

W tym wszystkim uprzykrzać życie może tylko konieczność dbania o system Windows XP tak jak o podstawowy Windows 7 - trzeba pobierać poprawki zabezpieczeń, aktualizować co jest pracochłonne szczególnie gdy z niekompatybilnej aplikacji korzystamy sporadycznie. Czasami lepiej więc po prostu poszukać zamiennika niż stosować półśrodki w rodzaju Trybu Windows XP.

27.08.2010 14:37 | Recenzja do wersji