Tryb Windows XP

Strona główna Windows Narzędzia Wirtualizacja
Pobierz pr​ogram
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Tryb Windows XP to wstępne przygotowany i skonfigurowany obraz maszyny wirtualnej z 32-bitowym systemem Windows XP Professional Service Pack 3. Obraz ten może zostać uruchomiony w programie Windows Virtual PC, który jest dodatkiem do systemu Windows 7 w wersjach Professional, Enterprise i Ultimate.

Tryb Windows XP jest pełną, licencjonowaną (dla użytkowników powyższych edycji Windows 7) edycją systemu i służy do uruchamiania aplikacji niekompatybilnych z "Siódemką". Dzięki wykorzystaniu wirtualizacji możliwe jest bowiem wykonanie starszej aplikacji w środowisku, dla którego była ona projektowana i w ten sposób ominięcie problemu niekompatybilności z Windows 7.

Integracja Windows Virtual PC z systemem ponadto umożliwia takie uruchomienie aplikacji, że wygląda ona i zachowuje się zupełnie tak, jakby była zainstalowana i uruchomiona na fizycznym systemie hosta - maszyna wirtualna eksponuje tylko okno aplikacji, bez dodatkowych elementów interfejsu takich jak np. pasek zadań. Pomiędzy aplikacją wirtualną a systemem hosta działają też takie funkcje jak kopiowanie i wklejanie, aplikacja może mieć także dostęp do dysków twardych fizycznego komputera i urządzeń podłączonych do portów USB.

Wymagania systemowe Trybu Windows XP

  • Tryb Windows XP przeznaczony jest wyłącznie dla systemu Windows 7 i wymaga wcześniejszego zainstalowania dodatku Windows Virtual PC, który dostępny jest do pobrania z działu PROGRAMY -> Narzędzia -> Wirtualizacja.
  • Niektórzy producenci oprogramowania do wirtualizacji umożliwiają import i konwersję maszyny wirtualnej Trybu Windows XP do własnego formatu - opcję taką oferuje na przykład VMware Workstation. Po takiej konwersji z Trybu Windows XP można korzystać też w innym programie do wirtualizacji, ale taka konfiguracja nie jest oficjalnie wspierana przez Microsoft.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

prosta instalacja, automatyczna konfiguracja, łatwa obsługa
kolejny system do aktualizowania
ocena użytkownika
27.08.2010 14:37

Do pobrania jest co prawda dużo megabajtów ale jak już będziemy to mieli za sobą to po dosłownie kilku klikach mamy rozwiązany problem z kompatybilnością ze starszymi aplikacjami (np. programami księgowymi), które niepoprawnie działają pod kontrolą Windows 7.

Co ważne, aplikacje te można uruchamiać nie tylko w samym Virtual PC (czyli uruchamiając maszynę wirtualną z Windows XP). Program jest w stanie uruchomić taką aplikację "z poziomu Windows 7" - co prawda tylko pozornie bo maszyna wirtualna uruchamiana jest w tle, jednak na pierwszy rzut oka wygląda to tak jakbyśmy niekompatybilną aplikację uruchomili bezpośrednio w Windows 7. Trzeba przyznać, że działa to całkiem niezłe i zwiększa użyteczność całego rozwiązania - nie musimy się bowiem przełączać pomiędzy bazowym systemem, a maszyną wirtualną.

Oczywiście cały czas dostajemy też do dyspozycji drugi system co również może być przydatne. Osobiście czasami wykorzystuję wirtualną maszynę do instalowania programów, które potencjalnie mogą zaśmiecić system i których nie chciałbym instalować na bazowej Siódemce. Jest to też bezpieczny sposób na różnego rodzaju zabawy i eksperymenty oraz testowanie aplikacji - przywrócenie do stanu używalności systemu wirtualnego jest dużo mniej pracochłonne niż roboczego.

Warto dodać, że dodatek automatycznie konfiguruje się - mamy nie tylko od razu zainstalowany i skonfigurowany wirtualny system ale także połączenie internetowe, są zmapowane fizyczne dyski itd. Dosłownie wszystko jest dostępne od ręki.

W tym wszystkim uprzykrzać życie może tylko konieczność dbania o system Windows XP tak jak o podstawowy Windows 7 - trzeba pobierać poprawki zabezpieczeń, aktualizować co jest pracochłonne szczególnie gdy z niekompatybilnej aplikacji korzystamy sporadycznie. Czasami lepiej więc po prostu poszukać zamiennika niż stosować półśrodki w rodzaju Trybu Windows XP.