reklama

Trybunał Sprawiedliwości: Uber to firma transportowa. Co to oznacza dla użytkowników?

Strona główna Aktualności

O autorze

Konsekwentnie trzyma się lewego pasa autostrady. Lubi szybki chód chodnikiem, narowisty jazz oraz infradźwiękowy metal. Nie przeszkadza mu wolne oprogramowanie.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Uber powinien być traktowany jako firma transportowa. Wyrok zapadł w sprawie wytoczonej przez zawodowy związek taksówkarzy z Barcelony. W efekcie każdy z krajów członkowskich w trakcie prac nad nowelizacją ustaw dotyczących transportu drogowego może powołać się na tę decyzję.

Trybunał stwierdził, że firma pośrednicząca, która dzięki aplikacji mobilnej za opłatą łączy pasażerów z nieprofesjonalnymi kierowcami, w rozumieniu prawa Unii Europejskiej musi być traktowana jako usługa transportowa. Jednocześnie działalność Ubera musi zostać wyłączona spod zasady swobodnego świadczenia usług, jak również dyrektyw o świadczeniu usług na rynku wewnętrznym oraz elektronicznym handlu.

Sprawa została wytoczona w 2012 roku przez taksówkarski związek zawodowy w Barcelonie. Hiszpański oddział Ubera został oskarżony o czyny nieuczciwej konkurencji. Zadaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości było wydanie wyroku, czy Uber świadczy usługi w ramach transportu, technologii czy obu tych wariantach jednocześnie.

Przedstawiciele firmy już zdążyli odnieść się do sprawy. Rzecznik Ubera stwierdził, że wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości niewiele zmieni w krajach, w których firma już jest traktowana jako świadcząca usługi transportowe. Z kolei w Polsce od jakiegoś czasu Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym.

Jak nowe prawo może wpłynąć na sytuacje Ubera nad Wisłą? Jeżeli zaczniemy traktować go jako korporację świadczącą usługi transportowe, spodziewać się możemy zmian, ale niekoniecznie. W myśl krajowego prawa kierowcą taksówki można nazwać osobę, która posiada licencję taksówkarską. Żeby ją uzyskać, przede wszystkim należy ukończyć szkolenie w zakresie transportu drogowego taksówką oraz zdać egzamin. Nie należy jednak zapominać, że status Ubera może uregulować rzeczona nowelizacja ustawy o transporcie drogowym.

Kierowca nie może być też skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne takie jak karne, skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji czy obrotowi gospodarczemu. Konieczne jest także zdanie szeregu testów psychologicznych. Jednym z podstawowych wymogów jest także ukończenie 21 roku życia. Co więcej, uzyskanie licencji to minimalny koszt 700 zł na okres od 2 do 15 lat.

Firma jednak najwyraźniej jest świadoma nadchodzących zmian, które mają ją zrównać z korporacjami taksówkarskimi. Jak informowaliśmy w poniedziałek, już niedługo samochody będą musiały zostać wyposażone w kasy fiskalne. Na razie będzie to dotyczyło wyłącznie kierowców świadczących przewozy w Warszawie. Co więcej, za przejazd zapłacimy również gotówką.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama