US Navy piraci na ogromną skalę. 38 licencji wystarczyło im na 558 tys. komputerów

Strona główna Aktualności

O autorze

Kiedy piratem jest zwykły Kowalski, ukaranie go nie jest trudne, właściwe służby poradzą sobie z tym błyskawicznie. Co jednak, gdy za piractwo wzięłą się najpotężniejsza flota wojenna świata, czyli US Navy? I nie, wcale nie chodzi o rabowanie statków. Amerykańska marynarka wojenna została oskarżona o piractwo software’owe na bezprecedensową skalę przez niemiecką firmę Bitmanagement Software, tworzącą oprogramowanie do trójwymiarowej wizualizacji geograficznej. Poszło o bagatela, 558 466 kopii.

W swoim złożonym w lipcu br. pozwie Niemcy twierdzą, że US Navy piraci ich program BS Contact Geo na ogromną skalę. W 2011 roku Bitmanagement Software dostarczyło licencje na 38 stanowisk, dla celów testowania i integracji z systemami klienta. Aby ułatwić prowadzenie testów, z dostarczonej kopii usunięto mechanizmy antypirackie Flexwrap, które śledzić miały i ograniczać jego wykorzystanie.

Amerykanie byli podobno bardzo zadowoleni, doceniając interaktywność programu i jakość generowanej grafiki – BS Contact Geo określono jako szczególnie użyteczne dla dużych organizacji wojskowych. Zdecydowano się rozpocząć wdrożenie na dużą skalę i rozpoczęto rozmowy w sprawie nabycia dodatkowych licencji.

Rozmowy chyba jednak nie toczyły się po myśli Amerykanów. W 2014 roku, nie czekając na zgodę producenta oprogramowania, US Navy zainstalowało BS Contact Geo na co najmniej 558 466 komputerach, bez płacenia za licencje. Wówczas każda licencja kosztowała 800 euro, równowartość nieco ponad 1067 dolarów. Co gorsze, podczas tego wdrożenia wykorzystano kopię z usuniętym mechanizmem Flexwrap, mającym śledzić wykorzystanie BS Contact Geo, tak że pełna skala naruszenia jest producentowi nieznana. Działanie takie otwarcie naruszało licencję – finalne kopie miały wszystkie działać z aktywnym Flexwrapem.

Kodeks karny USA określa maksymalną wysokość odszkodowania za każde naruszenie praw autorskich na 150 tys. dolarów, niemiecka firma wystąpiła jednak o odszkodowanie w minimalnej kwocie 596 308 103 dolarów – po wspomniane 1067 dolarów za każdą licencję. Bitmanagement Software podkreśla, że mimo usilnych prób skomunikowania się z wyższej rangi przedstawicielami US Navy w celu wynegocjowania zapłaty za wykorzystywane oprogramowanie, nikt z nimi nie chciał rozmawiać.

US Navy odpowiedziało wczoraj na lipcowy pozew Bitmanagement Software. Odpowiedź jest zdumiewająca. Obrona przyznaje, że oprogramowanie zostało zainstalowane na setkach tysięcy komputerów należących do marynarki wojennej, ale zaprzecza, jakoby stało się to bez wiedzy producenta. Podkreśla, że zakupione zostało 38 licencji, ale zarazem zaprzecza, by licencje te były „ograniczone”. Zaprzecza też, jakoby kiedykolwiek oficjalnie uznało, że konieczny jest zakup dodatkowych licencji, aby BS Contact Geo dostarczyć końcowym użytkownikom.

Cóż, 600 mln dolarów to nie jest wcale dużo dla US Navy. To raptem równowartość ceny pięciu nowych myśliwców F-35 w wersji dla lotnictwa morskiego. Zobaczymy, jak na sprawę spojrzy amerykański sąd federalny w sprawie wytoczonej przez zagraniczną firmę wobec organizacji, która bądź co bądź jest podstawą amerykańskiej potęgi na świecie.

© dobreprogramy