reklama

USA: udostępnianie muzyki w P2P legalne?

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Prztyczek w nos Recording Industry Association of America (RIAA), organizacji zrzeszającej wykonawców muzycznych i zajmującej się ochroną ich praw. W ostatnich latach RIAA znana jest między innymi z głośnych procesów o naruszenie praw własności intelektualnej poprzez udostępnianie plików muzycznych za pośrednictwem sieci peer-to-peer.

Trudno jednak powiedzieć, by ostatnie orzeczenie sędziego Kennetha Karasa było dla RIAA całkowicie pomyślne. W sprawie RIAA kontra Tenise Barker sędzia sądu stanowego w Nowym Jorku stwierdził bowiem, że sam fakt udostępniania plików w programie KaZaa nie jest naruszeniem prawa. Należy jeszcze wykazać, że doszło do faktycznego skopiowania pliku do innego użytkownika.

Nie jest to jednak zbawienne orzeczenie dla Tenise Barker, która wystąpiła o uchylenie negatywnego dla siebie wyroku z 2005 roku. W tym konkretnym przypadku RIAA twierdzi, że posiada wymagane dowody dystrybucji plików i jeśli będzie w stanie przedstawić je przed sądem, rzeczywiście może jeszcze wygrać. Niemniej, w amerykańskim prawie orzecznictwo w dużej części opiera się na precedensach, stąd można spodziewać się, że organizacja w przyszłości nie będzie już mogła tak łatwo występować do sądu przeciwko innym internautom udostępniającym pliki.

Orzeczenia ze Stanów Zjednoczonych oczywiście nie mają żadnego przełożenia na polskie sądy i ich wyroki. W Polsce nie mamy też do czynienia z prawem precedensowym.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić