Ubuntu 6.06 wydane

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z kwietniowymi zapowiedziami, dzisiaj ukazała się nowe, opóźnione wydanie najpopularniejszej (według DistroWatch.com) dystrybucji Linuksa - Ubuntu 6.06.

Do najważniejszych zmian należą: nowy graficzny instalator oparty o LiveCD, przyspieszone ładowanie i logowanie, uproszczone menu, graficzna reprezentacja procesu wyłączania, lepszy dostęp do ustawień oszczędzania energii, poprawione wsparcie dla wideo i nowy menedżer połączeń sieciowych. Tradycyjnie dla Ubuntu, dostajemy do dyspozycji najnowsze stabilne wersje programów, w tym środowisko graficzne GNOME 2.14.1, OpenOffice.org 2.0.2 i serwer grafiki X.Org 7.0. Użyte jądro ma numer 2.6.15.6.

Przy tworzeniu nowej wersji szczególną uwagę zwrócono na serwerowe zastosowania tego systemu. Przygotowano specjalne serwerowe wersji jąder zapewniające lepszą wydajność dla typowo serwerowych aplikacji i procesów. Ubuntu nadaje się zarówno na słabe, stare komputery, jak i na potężne maszyny z więcej niż ośmioma procesorami. System posiada wstępnie skonfigurowane środowisko LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) gotowe do użycia w typowych warunkach.

Nowe Ubuntu posiada możliwość obsługi różnorodnych znaków diakrytycznych (w tym polskie "ogonki"). System można instalować na nietypowych nośnikach, takich jak pamięci typu pendrive. Przygotowano narzędzie do bezbolesnej aktualizacji systemu do najnowszej wersji, co oznacza, że nowe wydanie nie pociąga za sobą konieczności instalowania wszystkiego od nowa.

Nowe Ubuntu dostępne jest w trzech wersjach. "Desktop CD" pozwala na uruchomienie standardowego systemu w trybie LiveCD, a następnie ewentualnie przeniesienie go na dysk. Jest to najlepszy wybór dla większości początkujących użytkowników. Wersja "Server install CD" służy do instalacji serwerowego wydania systemu, a "Alternate install CD" do tworzenia własnych spersonalizowanych instalacji do niestandardowych rozwiązań.

Równocześnie z Ubuntu, wydano nowe wersje trzech bliźniaczych dystrybucji, Kubuntu (opartego na KDE zamiast GNOME), Xubuntu (używające XFCE) i Edubuntu (rozszerzonego o zestaw aplikacji służących do nauki).

Nowe Ubuntu pobrać można ze strony producenta, lub zamówić na płytkach w serwisie ShipIt (całkowicie bezpłatnie, wraz z przesyłką). Dostępny jest także szczegółowy opis nowej wersji.

© dobreprogramy
s