Ujarzmiamy (na ile jest to możliwe) nowe Menu Start w Windows 10

Strona główna Aktualności

O autorze

Nowe menu Start w Windows 10 niekoniecznie musi się podobać każdemu. Podjęte przez Microsoft decyzje projektowe wiele osób uzna za co najmniej kontrowersyjne. Na szczęście jednak menu to można do pewnego stopnia dostosować do własnych potrzeb, tak by korzystanie z niego było bardziej znośne.

Ani pies, ani wydra, tak można podsumować ten pomysł projektantów Microsoftu. Niby to menu Start, ale wizualnie więcej ma wspólnego z ekranem Start znanym z Windows 8. Połączenie tych inspiracji w kluczowym elemencie interfejsu użytkownika Windows wyszło Microsoftowi ot tak sobie – w porównaniu do możliwości oferowanych przez alternatywne menu Start, rozwijane przez firmy takie jak Stardock, sporo mu brakuje.

Spróbujmy jednak zrobić coś z tym co jest. Jak widać, Microsoft nowe menu podzielił na dwa panele; lewy prezentuje zainstalowane aplikacje i linki systemowe, prawy oddano kafelkom. Zajmijmy się na początku kafelkami, bo to one zajmują najwięcej miejsca. Większość domyślnie oferowanych niespecjalnie się przyda – na szczęście możemy je poodpinać, wybierając w menu kontekstowym kafelka Unpin from Start (w wersji polskiej – odepnij od Ekranu Startowego).

Z tego menu możemy wyłączyć „żywe” kafelki, przypiąć je do paska zadań, oraz co szczególnie istotne, zmienić ich rozmiar. Tu też jednak jesteśmy ograniczeni. Normalne aplikacje desktopowe mogą mieć kafel mały lub średni, jedynie aplikacje Modern mogą dostać kafel szeroki lub duży. Brakuje możliwości przedstawienia kafelka w postaci wpisu tekstowego, w najlepszym razie możemy jedynie wyświetlić małe ikonki i je sobie przeciągając po menu uporządkować.

Aby dodać swoją aplikację do kafelków menu Start, wystarczy znaleźć ją na liście wszystkich aplikacji i wybrać z menu kontekstowego Pin to Start (po polsku – Przypnij do Ekranu Startowego).

Można to zrobić też poprzez Eksplorator Windows, nie tylko z aplikacjami, ale też np. ze skrótami do lokacji. Z jakiegoś jednak powodu nie możemy tego zrobić z dokumentami – a wielka szkoda, uczyniłoby to nowe Menu Start znacznie wygodniejszym.

Warto wspomnieć o możliwości grupowania kafelków, przeciągnięciem w nowe miejsce na ich panelu. Po kliknięciu w nazwę istniejącej już grupy lub grupy dopiero co utworzonej, możemy ją edytować.

Po uporządkowaniu kafelków możemy zmienić rozmiar nowego menu startowego, „chwytając” krawędzie górną i/lub prawą i przesuwając ją do pożądanej pozycji. Niestety i tutaj jesteśmy ograniczeni, nie można np. zrobić bardzo wąskiego menu, bez kafelków. Z jakiegoś powodu musi pozostać miejsce na przynajmniej sześć minimalnych kafelków w rzędzie.

Finalnie możemy zająć się personalizacją ogólnych ustawień Menu Start. Wybierając Settings (Ustawienia) z listy w lewym panelu menu, uruchomimy nowy panel sterowania. Tam należy kliknąć ikonę Personalization (Personalizacja), a na wyświetlonym ekranie wybrać Start. Tu kolejno możemy wyłączyć wyświetlanie najczęściej używanych aplikacji, wyświetlanie ostatnio dodanych aplikacji, przekształcenie Menu Start w Ekran Start znany z Windows 8 oraz wyświetlanie ostatnio otwartych pozycji na pasku zadań.

Pewne zmiany możemy wprowadzić też w ustawieniach koloru, gdzie m.in. możemy włączyć automatyczne barwienie elementów interfejsu na podstawie dominującego koloru tapety, kolorowanie menu Start, paska zadań i centrum powiadomień, a także włączenie ich przezroczystości.

Jak na tyle miesięcy pracy i takie pieniądze włożone w coś, co miało być jedną z głównych zalet Windows 10, wynik jest zaskakująco skromny. Na szczęście nie jesteśmy skazani na pomysły projektantów Microsoftu. Świetnie sprawdza się tu aplikacja Start Menu 8, dzięki której w Windows 8 można było przywrócić nadające się do użytku menu Start. Jej zainstalowanie i konfiguracja w Windows 10 też przebiegają bez problemów – więc zapraszamy do jej pobrania z naszej bazy oprogramowania.

© dobreprogramy
s