Ultimate-64: kolejne 30 lat Commodore 64 dzięki nowej płycie głównej z FPGA

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Commodore 64 żyje życiem po życiu. Wciąż na najpopularniejszy 8-bitowy komputer świata pojawiają się nowe dema, narzędzia, a nawet gry – zainteresowanych odsyłamy do scenowej bazy danych CSDb. Z drugiej jednak strony te wszystkie utrzymywane przy życiu komputerki są w coraz gorszym stanie. Sypiące się złącza, pękające lutowania, awarie zasilaczy to chleb powszedni. Commodore przecież nie mogło przewidzieć, że jego maszynka będzie używana przez 30 lat. Czy można oszukać czas? Gideon, twórca słynnego kartridża 1541 Ultimate przygotowuje rozwiązanie, dzięki któremu Commodore 64 wciąż będzie używalny nawet za kolejne 30 lat.

Ultimate-64 to zaprojektowana od podstaw sprzętowa implementacja całego komputera Commodore 64, fizycznie pasująca do obudów tego komputera, z wyprowadzonymi wszystkimi standardowymi złączami I/O we właściwych miejscach. Sercem tej konstrukcji jest czip FPGA Altery, sprzętowo odtwarzający działanie nie tylko procesora 6510, ale też układów grafiki i dźwięku (VIC-II i SID 6581/8580).

By zapewnić zgodność ze współczesnym sprzętem, dostaniemy też na tej płytce także wyjście HDMI (maksymalna rozdzielczość PAL 720×576px), oraz poprzez zintegrowany kartridż Ultimate-II+, trzy złącza USB 2.0 i złącze ethernetowe 100 Mb/s. Kartridż zapewnia też pełną emulację dwóch stacji dysków 1541 oraz emulację wielu klasycznych kartridży C-64 (m.in. Action Replay, Super Snapshot, Final Cartridge III). Zasilanie zapewni prosty zasilacz 12V.

Implementacja sprzętu w FPGA może oczywiście nie być w 100% doskonała, ale wszelkie napotkane problemy będzie można poprawić software’owo. Brak User Portu w standardowym miejscu nie powinien stanowić problemu – wszystkie piny wyprowadzone będą na płycie głównej, więc zainteresowani mogą po prostu skorzystać z taśmowego złącza. Spodziewać się możemy nawet wersji rozszerzonej, która będzie miała wbudowany układ radiowy Wi-Fi.

Za przyjemność używania zupełnie nowych „wnętrzności” C-64 przyjdzie zapłacić około 200 euro, o ile uda się uruchomić wystarczającą produkcję (przynajmniej 200 sztuk). Póki co projektant Ultimate-64 zbiera zamówienia – więcej na ten temat znajdziecie na jego stronie internetowej.

Liczymy na to, że projekt Gideona się powiedzie: cena jest całkiem rozsądna, biorąc pod uwagę to, że wyprodukowana w 2015 roku płyta główna C64 Reloaded kosztowała 160 euro i wymagała dodania do niej wszystkich czipów. Kosztowała, gdyż dziś już praktycznie nie da się jej kupić.

© dobreprogramy