Uwaga na fałszywe poprawki do Windows!

Strona główna Aktualności

O autorze

Do naszej redakcyjnej skrzynki trafił podejrzanie wyglądający e-mail o temacie Uwaga: Twoj komputer jest zagrozony rzekomo pochodzący od Microsoft, a konkretnie nadawcą miało być Microsoft Centrum Bezpieczenstwa. Wiadomość zachęca do zainstalowania poprawki wydanej w ramach kwietniowych biuletynów zabezpieczeń. Choć adres nadawcy wydaje się być na pierwszy rzut oka autentyczny (support@microsoft.com), to w rzeczywistości wiadomość można bardzo szybko i z całą pewnością zakwalifikować jako fałszywą.

Po pierwsze, według polityki bezpieczeństwa Microsoft korporacja nigdy nie wysyła poprawek czy linków do nich drogą pocztową - wszelkie poprawki mogą być pobrane jedynie z witryny Windows Update. Po drugie, wszystkie linki w e-mailu od Microsoft powinny kierować do adresu go.microsoft.com, a dopiero stamtąd przekierowywać na właściwą witrynę. W żadnym wypadku natomiast nie może istnieć link do witryny zewnętrznej, innej niż microsoft.com. W przypadku tego podejrzanego maila link prowadził do zupełnie innego serwera, choć na pierwszy rzut oka faktycznie można się nabrać. Wreszcie bardziej dociekliwi użytkownicy po analizie nagłówków wiadomości mogą łatwo zauważyć, że e-mail został wysłany z niemieckiego serwera, którego nazwa (nepuweb2.net-publics.de) czy system pocztowy (Postfix) nijak mają się do Microsoft i jego serwerów pocztowych...

Opisywana wiadomość jest więc przykładem podszywania się (choć nie w celu wyłudzenia prywatnych danych ale prawdopodobnie zainfekowania komputera), więc przestrzegamy przed klikaniem w link zachęcający do pobrania "niezbędnej poprawki". W przyszłości zaś polecamy analizę nadawcy, treści i nagłówków każdej wiadomości, która zachęca do pobrania czegokolwiek lub z innych względów wyda się podejrzana.

© dobreprogramy