Uwaga na fałszywe SMS‑y. Można stracić pieniądze

Uwaga na fałszywe SMS-y. Można stracić pieniądze
Źródło zdjęć: © Pixabay
Adam Gaafar

04.02.2022 12:10, aktual.: 04.02.2022 13:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszuści przeprowadzają atak phishingowy, podszywając się pod system przekazywania płatności BLIK. Do Polaków wysyłane są fałszywe SMS-y, których celem jest kradzież pieniędzy z konta.

O sprawie informuje Niebezpiecznik. W treści wiadomości wysyłanych na telefony Polaków pojawia się nieprawdziwa informacja o wysyłce pieniędzy oraz link, pod którym można rzekomo odebrać przekazane środki. SMS-y brzmią następująco: BLIK. Ktos wyslal ci przelew na telefon 450zl, skorzystaj z ponizszego linku do odbioru srodkow (pisownia oryginalna).

Po kliknięciu w łącze ofiara jest przekierowywana do fałszywej bramki płatności. Za jej pośrednictwem oszuści skłaniają do podania nazwy swojego banku oraz informacji, które mają im umożliwić przejęcie danych logowania do konta. W ten sposób przestępcy otrzymują wszystko, czego potrzebują, by wyczyścić rachunek ofiary ze zgromadzonych na nim środków.

Niebezpiecznik zwraca uwagę, że ta kampania phishingowa może wydawać się bardziej wiarygodna niż pozostałe przynajmniej z trzech powodów. Przede wszystkim nieprawdziwe wiadomości są wysyłane z poprawnego nadpisu. Jak zauważa Niebezpiecznik, oznacza to, że znaleziono nowy kanał wysyłki marketingowych SMS-ów, który nie ma odpowiednio szczelnych reguł filtrowania.

Kolejny problem polega na tym, że banki rzeczywiście wysyłają podobne wiadomości, kiedy ktoś zrobi przelew BLIK na numer telefonu. SMS-y wysyłane do klientów wyglądają jednak inaczej, tak samo jak procedura odbioru środków.

Wreszcie – podkreśla Niebezpiecznik – jakiś czas temu BLIK przeprowadził kampanię reklamową, której grafika wyglądała tak, że można było odnieść wrażenie, iż zachęca do klikania w linki z SMS-ów. Przypominamy, aby nie klikać w otrzymane linki. W razie wątpliwości można się też skontaktować bezpośrednio ze swoim bankiem.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)