W Pekao można zapłacić zbliżeniowo telefonem

Strona główna Aktualności

O autorze

Bank Pekao znów wychodzi przed szereg, wprowadzając kolejną nowość z dziedziny płatności mobilnych. Jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie uruchomił płatności zbliżeniowe telefonem. Można z nich skorzystać po pobraniu nowej wersji aplikacji Peopay na Androida, o ile telefon został wyposażony w NFC.

Płatności będą realizowane w standardzie HCE (Host Card Emulation, czyli programowe odtwarzanie karty płatniczej), czyli przez zbliżenie urządzenia z NFC do terminali obsługujących MasterCard PayPass. Bank Pekao uruchomił własne rozwiązanie HCE, które będzie rozwijane w oparciu o specyfikację MasterCard Cloud Based Payment. Standard ten pozwala wykonywać płatności telefonem z NFC tak samo, jak kartą płatniczą z PayPassem. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że nie trzeba wchodzić w dłuższe relacje z operatorem komórkowym i żadne dane potrzebne do płatności nie są przechowywane na karcie SIM. Wszystkim zajmą się aplikacja i telefon.

Co ważne, nie trzeba będzie uruchamiać aplikacji Peopay przy każdej transakcji, więc będzie można zapłacić w kilka sekund. Wystarczy odblokować telefon, zbliżyć go do terminala i wpisać PIN zatwierdzający transakcję. Bank zapewnia, że korzystając z tego typu płatności nie rezygnujemy z wygody i możemy zapomnieć o największej obawie, związanej z noszeniem ze sobą karty z PayPassem – niemożliwe jest dokonanie transakcji, gdy telefon jest zablokowany i bez podania PIN-u, więc nikt nie ukradnie nam pieniędzy. Rozwiązanie to jest już dostępne w aplikacji PeoPay na Androidzie 4.4 dla klientów posiadających rachunek bankowy w Pekao i dla korzystających z kont przedpłaconych.

Terminale „z PayPassem” są coraz popularniejsze – w sumie w sklepach i punktach usługowych jest ich ponad 280 tysięcy, co stanowi 70% terminali płatniczych w kraju. Możliwość płacenia tam telefonem powinna być mile widziana. Polacy wyjątkowo entuzjastycznie podchodzą o tego typu płatności i dziś nasz kraj jest jednym z największych rynków, jeśli chodzi o wykorzystanie płatności zbliżeniowych. Nie od dziś widać także, że chętnie przyjmujemy nowości – w tym rozwiązania nie wymagające karty płatniczej.

Wprowadzenie płatności HCE to kolejny etap rozwoju płatności mobilnych Peopay i kolejna cegiełka, której dołożenie ma spopularyzować płatności mobilne w kraju, a w przyszłości także za granicą. Grzegorz Piwowar, wiceprezes zarządu Banku Pekao, zdradził także, że wdrażanie i rozwój nowoczesnych oraz wygodnych rozwiązań płatniczych dla klientów jest elementem działań Banku Pekao na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce, do czego dąży nie tylko Pekao.

© dobreprogramy
s