W stronę Fall Creators Update: Windows 10 build 16226 to nie tylko efektowne UI

Strona główna Aktualności

O autorze

Uczestnicy programu Windows Insider mogą już zaktualizować swoje Windows 10 do buildu 16226 – a warto to zrobić, gdyż kompilacja daje nam już niezły pogląd na to, jak będzie wyglądał Windows 10 Fall Creators Update. Projektanci interfejsu głowią się nad tym, jak ożywić UI systemu. Znaleziona na to odpowiedź to efekt Reveal mający być teraz domyślną częścią wzornictwa Fluent Design dla uniwersalnych aplikacji.

Zanim przejdziemy do wodotrysków, przyjrzyjmy się jednak zmianom w samym systemie. Oto najciekawsze nowości Windows 10 build 16226:

 • Usunięcie z systemu serwera protokołu sieciowego SMB1: pozostaje tylko klient tego przestarzałego i niebezpiecznego rozwiązania, co oznacza, że nie połączymy się z komputerem z Windows 10 po SMB1, będziemy mogli jednak połączyć się z takiego komputera ze starymi urządzeniami.
 • Hyper-V doczekał się funkcji udostępniania maszyn wirtualnych: maszyna jest kompresowana do pliku z rozszerzeniem .vmcz. Wystarczy skopiować ten plik na inny komputer, jego podwójne kliknięcie spowoduje zaimportowanie maszyny.
 • Pliki OneDrive na żądanie: to zamiennik wypełniaczy OneDrive, który po raz pierwszy pojawił się w buildzie 16215. Teraz pozwala on lepiej kontrolować wszystkie pobierania w chmurze. Kiedy aplikacja próbuje pobrać plik przechowywany w chmurze, system informuje użytkownika o tym, co jest pobierane, która aplikacja to robi, i jaki jest rozmiar pliku. Można zignorować powiadomienie, przerwać pobieranie lub też zablokować aplikacji dostęp do plików w chmurze.
 • Ulepszenia klawiatury dotykowej: pojawiła się możliwość pisania kształtami w wielu językach – w tym wreszcie po polsku. Oczywiście trzeba mieć zainstalowaną paczkę językową w systemie. Do tego dochodzi przewidywanie tekstu w tych nowych językach oraz klawiatura dotykowa dla dla języków wschodnioazjatyckich, w tym ciekawy sposób szybkiego wpisywania japońskich pism sylabicznych. Klawiatura dotykowa lepiej teraz obsługuje wklejanie tekstu ze schowka, wygodniej też zmienia się jej ustawienia.
 • Usprawniona obsługa pisma ręcznego i interakcji z piórkiem: przewijanie piórem działa wreszcie w aplikacjach win32, ułatwiono kasowanie słów, poprawiono wyświetlanie fontów.
 • Łatwiejsza aktywacja dźwięku przestrzennego Windows Sonic: wystarczy teraz podłączyć słuchawki, kliknąć prawym przyciskiem ikonę w tacce systemowej i z menu kontekstowego wybrać dźwięk przestrzenny.
 • Analiza wydajności GPU w menedżerze zadań: w zakładce Wydajności menedżera można teraz zobaczyć obciążenie GPU dla każdego komponentu (oddzielnie 3D, oddzielnie wideo, jak również wykorzystanie pamięci przez GPU.
 • Diagnostyka sieci Xbox Live: w Ustawieniach > Gry znajdziemy teraz panel Xbox Networking, pozwalający rozwiązać możliwe problemy z graniem w multiplayerze czy komunikacją głosową z innymi graczami.
 • Ulepszenia Ustawień: uporządkowano wyświetlanie wielu opcji, wprowadzono też możliwość kasowania poprzednich wersji Windowsa w panelu Storage Sense – usunięty zostanie też katalog windows.old. Dodano też do Ustawień panel konfiguracji zdalnego pulpitu.
 • Emoji 5.0: w ramach starań o wyeliminowanie słowa pisanego z komunikacji międzyludzkiej, wprowadzono do zestawu ikonek emoji najnowsze produkcje Unicode, w tym różne przekąski, dinozaury, wróżki i zombie. Zadbano też o poprawną politycznie różnorodność, płci i koloru skóry.
 • Wyszukiwarka emoji: kombinacją klawiszy Windows + . można otworzyć panel emoji, w którym wystarczy pisać, by znaleźć odpowiednie emoji. Po zamknięciu panelu emoji oczywiście pozostaje. Póki co działa to tylko dla języka angielskiego. A wy co, wciąż w 2017 roku używacie literek, zamiast piktogramów?

Kilka zmian wprowadzono do przeglądarki Microsoft Edge. Wciąż jednak mamy wrażenie, że w Redmond nie bardzo rozumieją, na czym polega ergonomia w tej dziedzinie. I tak:

 • Ulepszono zamykanie kart: przycisk X ma być zawsze dostępny, nawet jeśli wyświetlane jest okno dialogowe. Tak samo okno dialogowe nie blokuje już dostępu do ustawień przeglądarki czy listy ulubionych.
 • Ułatwiono przenoszenie ciasteczek i ustawień z Google Chrome do Microsoft Edge.
 • Wygodniej zapisywać strony do zakładek: miejsce docelowe wybierane jest z drzewiastej, rozwijanej listy folderów, można też edytować URL zakładki.
 • Wyświetlarka dokumentów EPUB w Edge pozwala zapytać Cortanę o zaznaczony tekst, umożliwia też odręczne notatki piórkiem na tekście. Dodano także synchronizację książek zakupionych przez Windows Store na wszystkich urządzeniach z Windowsem 10.

Czas na wyczekiwane wodotryski:

 • Efekt Reveal Highlight to interaktywna wizualizacja pozycji wskaźnika na liście, która domyślnie jest wykorzystywana w większości kontrolek XAML, w tym ListView. Na poniższym obrazku możemy też zobaczyć zastosowanie materiału akrylowego, który tworzy powierzchnie o częściowo przezroczystej teksturze.
 • Współdzielenie z menu kontekstowego eksploratora plików: wystarczy kliknąć na ikonce pliku prawym przyciskiem myszy, by poprzez pozycję Udostępnij wysłać go aplikacjom trzecim.
 • Automatyczne generowanie napisów przez Narratora: sztuczna inteligencja jest w stanie stworzyć opisy obrazków pozbawionych alternatywnego tekstu. Oczywiście przetwarzanie odbywa się w chmurze, trzeba mieć dostęp do sieci.
 • Kalkulator walutowy wbudowany w systemowy Kalkulator, działający też w trybie offline.
 • Lepsze wygładzanie fontów i bitmap przy powiększaniu za pomocą lupy.
 • Liczne ulepszenia trybu zmiksowanej rzeczywistości, w tym lepsza mowa, obsługa headsetów, współpraca z Cortaną i nowy model teleportacji – szybkiego przenoszenia się po wirtualnej przestrzeni.

Czekacie na Windows 10 Fall Creators Update, czyli aktualizację dla upadłych twórców? Co byście chcieli zobaczyć w Windowsie 10, a co uważacie za kompletną porażkę z ostatnio wprowadzonych nowości? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.

© dobreprogramy