WGA to nie spyware

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj pisaliśmy o fakcie komunikowania się aplikacji Windows Genuine Advantage z serwerami Microsoftu, powodującym obawy o prywatność. Na reakcję firmy nie trzeba było długo czekać.

Lauren Weinstein, współzałożyciel organizacji People For Internet Responsibility, zauważył, że jego komputer podczas każdego startu łączy się z Microsoftem, nawet po pomyślnym przeprowadzeniu weryfikacji legalności. Stwierdził on, że tego typu zachowanie może budzić obawy o bezpieczeństwo danych użytkownika, co czyni WGA podobnym do spyware.

Przedstawiciel giganta z Redmond poinformował, że program istotnie łączy się z serwerem, ale podczas komunikacji nie są wysyłane żadne dane komputera lub użytkownika. Połączenie służy bowiem tylko do sprawdzenia, czy aplikacja powinna dalej działać. Jest to sposób zabezpieczenia się przed skutkami ewentualnego złego działania programu, dzięki temu firma jest w stanie szybko deaktywować procedury kontroli. Cała sytuacja z pewnością wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby firma jasno i wyraźnie informowała użytkownika o fakcie łączenia się z serwerem i wytłumaczyła powody takiego działania.

© dobreprogramy
s