reklama

Walentynkowe robaki

Strona główna Aktualności

O autorze

Wszelkiego rodzaju święta, okazje czy spektakularne wydarzenia niestety zwykle wpływają na zwiększenie ilości niebezpieczeństw. Tak też jest w przypadku przypadających za dwa tygodnie Walentynek.

Złośliwe oprogramowanie, które wykorzystuje dzień zakochanych jako przynętę do zwabienia użytkowników pojawia się co roku, lecz wiele osób i tak wpada w pułapkę. W tym roku, wg PandaLabs, najczęściej możemy mieć do czynienia z robakami: Nuwar.OL oraz Valentin.E.

Robak Nuwar.OL przedostaje się do komputerów za pośrednictwem wiadomości email z tematem: "I Love You Soo Much", "Inside My Heart" lub "You. In My Dreams". W treści wiadomości znajduje się natomiast odsyłacz do witryny www, z której pobierany jest złośliwy kod. Witryna ta jest bardzo prosta i wyglądem przypomina romantyczną kartkę z życzeniami, ponieważ zawiera wielkie różowe serce. Nuwar.OL po zainfekowaniu komputera przesyła wiadomości do adresatów z listy kontaktów danego użytkownika i w ten sposób może rozprzestrzenić się do dużej liczby osób. To powoduje także znaczne przeciążenie sieci i spowalnia działanie komputera.

Robak Valentin.E działa w bardzo podobny sposób: rozprzestrzenia się w wiadomościach email opatrzonych tematem "Searching for true Love" lub "True Love" oraz zawiera dołączony plik o nazwie friends4u. Otwarcie tego pliku powoduje pobranie kopii robaka. Valentin.E instaluje się na komputerze jako plik z rozszerzeniem .scr. Jeżeli użytkownik uruchomi ten plik, robak ustawi nowe tło pulpitu, zapisując jednocześnie własne kopie na komputerze. Następnie może rozsyłać z zainfekowanego komputera wiadomości email z własnymi kopiami i zarażać kolejnych użytkowników.

Podstawowe środki ostrożności o jakich każdy powinien pamiętać: nie należy otwierać maili pochodzących od nieznanych nadawców, nie należy klikać w żadne odsyłacze w wiadomościach pocztowych nawet, jeżeli wydaje się, że pochodzą z wiarygodnych źródeł (a przynajmniej zachować szczególną ostrożność), nie należy otwierać załączonych plików, jeśli przesyłka pochodzi z nieznanych źródeł. W najbliższych dniach należy szczególnie uważać na pliki, które wyglądają jak kartki walentynkowe, romantyczne filmy itp.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama