reklama

Wielka Brytania: sieci P2P coraz mniej popularne

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę The Leading Question pobieranie muzyki z sieci P2P staje się coraz mniej popularne. Szczególnie wysoki spadek internetowego piractwa odnotowano wśród... nastolatków.

Ostatnie badanie tego typu przeprowadzono na terenie Wielkiej Brytanii w roku 2007. Teraz, pracownicy firmy The Leading Question zebrali wywiad od tysiąca osób w wieku od 14 do 64 lat. Okazuje się, że wśród badanych jedynie 17 procent przyznało, że regularnie pobiera pliki muzyczne z sieci P2P (jest to aż o 5 punktów procentowych mniej niż dwa lata temu). Co ciekawe, dość zaskakujące dane otrzymano w grupie wiekowej od 14 do 18 lat. W grudniu 2007 roku do regularnego korzystania z sieci P2P przyznało się 42% nastolatków. Obecnie nielegalną muzykę ściąga w ten sposób jedynie 26% respondentów w tym wieku.

Jak wynika z badań, mniejsza ilość chętnych do korzystania z sieci P2P w celu zdobycia muzyki związana jest z rosnącą popularnością takich serwisów jak YouTube czy MySpace. Użytkownicy mogą tam bowiem odsłuchiwać wybrane przez siebie utwory poprzez tzw. streaming. Z danych The Leading Question wynika, że w taki właśnie sposób piosenki pozyskuje około 65% przebadanych osób, a niemal jedna trzecia robi to codziennie. Jedynie 19% ankietowanych przyznała, że kupuje pojedyncze utwory w sklepach z muzyką w formacie MP3.

Źródeł takiej tendencji specjaliści upatrują przede wszystkim w tym, że osoby nielegalnie pobierające oraz rozpowszechniające muzykę poprzez sieci P2P mogą zostać namierzone i monitorowane. Co prawda, władze brytyjskie nie zdecydowały się na wprowadzenie tzw. "prawa trzech kroków" (ma ono na celu odłączanie piratów od Sieci), jednak internauci po prostu nie chcą być obserwowani.

Zupełnie inną kwestią jest to, czy wprowadzenie takiego prawa byłoby rzeczywiście skuteczne. Z innych badań przeprowadzonych w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii wynika, że aż 59% piratów nie przestałoby nielegalnego korzystania z sieci P2P, gdyby jedyną karą za taki proceder były ostrzeżenia ze strony władz. Natomiast, aż 37% z nich nie zrezygnowałoby z takiej wymiany plików nawet pod groźbą odłączenia od Internetu. Liczby te pokazują, że wciąż istnieje dość spora grupa osób, która nie zamierza rezygnować z piractwa w sieciach P2P - chyba, że pojawi się ciekawsza alternatywa...

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić