Windows 10 S – system dla uczniów bez programów spoza Windows Store

Strona główna Aktualności

O autorze

Rozpoczęła się już konferencja Microsoft EDU, na której zaprezentowane zostaną propozycje kierowane przede wszystkim do studentów i uczniów. Mowa zatem o oprogramowaniu i sprzęcie, które mają stanowić konkurencję dla Chrome OS-a i chromebooków. Czy rzeczywiście okrojona o aplikacje win32 wersja Windowsa 10 będzie stanowiła kuszącą propozycję dla użytkowników, którzy dotąd skłonni byli korzystać z rozbudowanej przeglądarki, jak nazywany jest pulpitowy system Google?

Windows 10 S

W pierwszej kolejności Microsoft zaprezentował nową odmianę swojego systemu operacyjnego, Windows 10 S. Będzie on kompatybilny z każdym sprzętem, na jakim zainstalować można standardową wersję Windowsa 10. Największą zmianą będzie kwestia dystrybucji i korzystania oprogramowania: jedyną możliwością zainstalowania aplikacji będzie jego pobranie ze Sklepu.

Każda aplikacja uruchamiana ma być w izolowanym kontenerze, co ma poprawić bezpieczeństwo systemu operacyjnego i zapobiec problemom, jakie mógłby spowodować niedoświadczony użytkownik, dziecko. Microsoft potwierdził, że do Windows Store dzięki Project Centennial trafi pełna wersja pakietu Office 365.

A jeśli użytkownik spróbuje pobrać instalator z Internetu? Edge wyświetli powiadomienie o blokadzie. Jeżeli aplikacja ma swój uniwersalny ekwiwalent w Windows Store, to pojawi się stosowny link. Jeżeli nie, to zaproponowana zostanie migracja do Windowsa 10 Pro.

Ułatwienia mają pojawić się także dla administratorów – w domyśle nauczycieli. Otrzymają oni do dyspozycji prosty kreator, w którym wprowadzić będą mogli a przykład dane szkolnej Wi-Fi czy sugerowane aplikacje. Raz wprowadzona konfiguracja może zostać przeniesiona na pendrive'a, a następnie wprowadzona na każdym szkolnym komputerze, przez podłączenie pamięci.

© dobreprogramy
s