Windows 10 build 15019 przypomina, że Microsoft jest królem gamingu i rywali mieć tu nie będzie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Windows 10 build 15019 to przede wszystkim specjalny tryb dla graczy – tak jak zostało to zapowiedziane we wcześniejszych deklaracjach deweloperów zespołu Xboksa. Do zapisanych do szybkiego pierścienia aktualizacji członków programu Windows Insider właśnie trafia ta nowa kompilacja, przynosząc jednak o wiele więcej. Cóż, intensywnie pracują w tym Microsofcie, by usprawiedliwić swoją nową, rekordową wycenę giełdową – jak donosi Reuters, firma z Redmond warta jest dla inwestorów już ponad 500 mld dolarów!

Przypomnijmy, o co chodzi z tym nowym trybem gier. W ustawieniach systemowych pojawia się nowy panel gier, w którym będziemy mogli włączyć możliwość jego wywoływania dla kompatybilnych tytułów. Wówczas to wciśnięcie kombinacji klawiszy Win+G wywoła pasek interfejsu gamingowego, w którym dla danej gry przełączyć będzie można system w tryb dla graczy. Dzięki lepszej alokacji zasobów sprzętowych, osiągnąć mamy większą wydajność. O ile większą? Cudów się nie spodziewajcie, obecnie to 2-5%, Microsoft jednak zapowiada, że w kolejnych miesiącach będzie starał się jeszcze bardziej zwiększyć możliwości tego trybu.

Wraz z kompilacją 15019 dostajemy też wbudowane w system wsparcie dla usługi streamingu wideo z gier Beam – tak, tej samej, która niedawno doczekała się odświeżenia i obiecuje strumieniowanie niemal bez opóźnień, w rozdzielczości do 1440p i 60 FPS. Zarówno Twitch jak i YouTube Gaming mają teraz naprawdę groźnego rywala, tym bardziej, że niebawem, wraz z wydaniem Windows 10 Creators Update będzie on na wyciągnięcie ręki dla wszystkich korzystających z najpopularniejszego wśród graczy systemu operacyjnego.

Streaming przez usługę Beam wywołujemy z poziomu wspomnianego już paska gamingowego, wywoływanego przez Win+G, warto wspomnieć, że pasek ten działa już dla 17 nowych gier (w trybie pełnoekranowym), na liście są między innymi Tom Clancy's Rainbow Six Siege, Left 4 Dead 2 czy Battlefield 3.

Swoją porcję ulepszeń otrzymała przeglądarka Edge. Teraz potrafi czytać e-booki na głos. Nie, nie potrafi robić tego po polsku. Może kiedyś będzie potrafiła, póki co na liście są języki krajów Europy Zachodniej oraz największe języki Azji. Na plus należy zaliczyć to, że czytać w ten sposób można wszystkie e-booki w formacie EPUB, niezależnie od ich pochodzenia. Przeglądarkę wzbogacono też o wyświetlanie kolorowych emoji na używających je stronach internetowych.

OOBE to wcale nie doświadczenie wychodzenia poza ciało (out-of-body-experience), tylko nowy proces instalacyjny Windowsa, nad którym prace zapoczątkowano w poprzedniej kompilacji dla Insiderów. Jak można się spodziewać, chodzi o to, by dać użytkownikom wrażenie, że sprawują nad czymś kontrolę. Bez obaw, to nie jest Gentoo Linux, to po prostu możliwość przełączenia kilku nowych przełączników, mających wpływać na to, co dzieje się z danymi użytkownika. Nowy instalator otrzymał oczywiście w tej kompilacji nieco ulepszeń, takich jak obsługa Wi-Fi z logowaniem przez strony internetowe, spójniejsze logowanie do konta Microsoft, obsługa Windows Hello, przyjemniejsze brzmienie mowy Cortany (zaangażowano ludzkich aktorów) i dodanie wyświetlania napisów dla niesłyszących, którzy chcieliby skorzystać z wspomagania cyfrowej asystentki.

Pomniejsze nowości, które da się jednak zauważyć, to pojawienie się w Ustawieniach panelu sterowania dla urządzeń Windows Holographics oraz wyświetlanie paska postępu dla pobierania aplikacji i gier z Windows Store w Centrum Akcji. Microsoft dodał też dwie ciekawe funkcje dla ITprosów, tj. możliwość zmiany rozmiarów maszyn wirtualnych w Hyper-V oraz wsparcie dla wymuszenia rozdzielczości HiDPI dla niektórych klasycznych aplikacji, możliwe do masowego wdrożenia poprzez zestaw narzędzi Windows ADK. Do tego oczywiście sporo poprawek błędów – i niekiedy niestety problemy z aktualizacją, na naszej maszynie testowej dopiero za trzecim razem udało się ukończyć pobieranie uaktualnienia z tym buildem.

© dobreprogramy