Windows 10 z gestami na touchpadzie – kompilacja 14946 sprawi, że poczujemy się jak na Maku

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Poprzednia kompilacja Windowsa 10, ta oznaczona numerem 14942, wzbudziła spore zainteresowanie, przynosząc tak istotne zmiany jak możliwość ukrycia listy aplikacji w Menu Start i rozdzielenie procesu svchost.exe – kosztem większego zużycia pamięci dostajemy większą stabilność i transparentność działania systemu. Nowa kompilacja, 14946, która właśnie pojawiła się w szybkim pierścieniu (Fast Ring) aktualizacji, już taka niesamowita nie jest, ale przynosi zmiany, które powinny bardzo spodobać się użytkownikom laptopów.

Już w poprzednich kompilacjach znacznie usprawniono wykrywanie gestów i dotknięć na touchpadach (czy też jak to jest w nomenklaturze Microsoftu, płytkach dotykowych) oraz ograniczenie efektów niezamierzonych ruchów. Teraz jednak w ustawieniach systemowych znajdziemy sekcję, pozwalającą spersonalizować gesty, tak by system obsługiwał ruchy trzema i czterema palcami, jak na Makach. Można tak uaktywnić widok wielozadaniowości, pokazanie pulpitu i przełączanie między aplikacjami.

Rozbudowane zostały też ustawienia Wi-Fi – pojawiła się opcja pozwalająca na określenie czasu ponownego włączenia sieci po jej wyłączeniu. Domyślnie jest to sterowane ręcznie, ale można dla określonych sieci wywołać to po godzinie, czterech godzinach i całym dniu. Nie do końca jesteśmy pewni zastosowania tej funkcji, ale cóż, lepiej więcej automatyzacji procesów niż mniej.

Poprawiono też w tym wydaniu sporo drobiazgów. Edge nie będzie się już zawieszać przy starcie lub przy otwieraniu nowych kart, Explorer.exe nie zawiesi się przy otwieraniu dużych filmów .mov, wyświetlane ustawienia jasności będą zgodne z rzeczywistym ustawieniem jasności. Przewijanie dotykiem zachowuje się lepiej w aplikacjach Windows 10, logowanie się do gier przez Xbox Live powinno działać niezawodnie, a ikonka sieciowa w pasku zadań nie będzie już wyświetlała na sobie czerwonego X mimo aktywnego połączenia internetowego. Rozwiązano też problem znikania dodatkowych komponentów systemowych, takich jak powłoka Bash, po uaktualnieniach wersji dostarczanych w kanale dla Insiderów.

Microsoft zaleca, by przed zainstalowaniem tej nowej wersji wyłączyć oprogramowanie antywirusowe, może ono bowiem zablokować proces instalacji. Ostrzega się też, że nowa wersja może uniemożliwić uruchomienie dużych gier pobranych z Windows Store.

© dobreprogramy