Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 7 - godny następca Windows XP?

Windows Vista. Niektórym użytkownikom komputera przechodzą ciarki po plecach, gdy słyszą te 2 wyrazy. System znienawidzony przez większość. Czemu? Odpowiedź jest prosta: wiele osób zaczęło siać puste i niemądre kłamstwa na temat Visty. Nigdy nie pracowały na tym systemie a bezmyślnie sieją plotki. Windows Vista- następca starego Windows XP. Początkowo znany pod nazwą Longhorn. Pierwszy system Microsoftu posiadający interfejs i wygląd Aero, pasek boczny, efektowne tapety i nowy wygląd.

Jedyna jego wada to duże wymagania sprzętowe pozwalające korzystać z jego płynnej pracy. Ale nie dziwmy się, jak ktoś zainstalował Vistę na 6-letnim czy jeszcze starszym komputerze. Na pewno jeden ruch myszy będzie trwał minutę. Vista jest systemem dla najnowszych komputerów lub 2, 3-letnich. I na nich będzie płynnie i szybko działała. U mnie Vista nieźle (piszę nieźle bo czasami zdarzały się zacinanie kilkusekundowe) chodziła przy 1 GB RAM i procesorze dwurdzeniowym 2,20 GHz. Dlatego jeśli nie daliśmy szansy Viście to nie bluzgajmy na nią bez powodu.

No OK, wiele osób skarżyło się na Siódemkę, że Microsoft postanowił w swoim nowym systemie dopieścić najważniejsze nowości z Visty i upchnąć na starsze komputery. Dopasował się do potrzeb użytkowników komputera. I tak stworzył Windows 7 (inne nazwy: Siódemka, Seven, Se7en). Połączenie innowacyjności Visty z szybkością i lekkością XP. Microsoft w swoim nowym Okienku dopracował interfejs Aero, pozwolił na swobodne umieszczenie gadżetów po całym pulpicie, zwiększył wysokość paska zadań, usprawnił go, usunął czarny kolor (flagowy Visty) z paska zadań i zmaksymalizowanych okien, teraz o kolorze paska zadań decyduje kolor tapety, powiększył bazę danych ze sterownikami i sprzętem (np. automatycznie wykrył mój modem, w XP nawet instalacja z płyty sterowników nie pomogła, po prostu internet nie działa), czy dodał nowe opcje do WordPad'a i Painta (oprócz tego zmienił wygląd na wstążki znane z Office 2007).

Dodał także wiele innych usprawnień, niewidocznych gołym okiem. Przede wszystkim zmniejszył wymagania sprzętowe i usprawnił pracę Sevena, dodał biblioteki. Z własnej autopsji dostrzegam że Windows 7 szybciej działa i wykonuje operację, niż Windows Vista na tym samym komputerze. Zmiana na plus. Dowolnie możemy zmieniać Windows 7 jeśli nie spodobał nam się np. nowy pasek Start Menu, wtedy powracamy do tego znanego z XP czy Visty. Dzięki nowym dodatkom do Aero- Shake i Peek możemy ''trzepać'' systemowymi oknami, aby np. zmniejszyły się, lub by zobaczyć szybko pulpit. Nowy pasek w końcu daje możliwość uruchomienia więcej programów, dzięki czemu szybko się nie ''zapycha''.

Oprócz tego Microsoft wprowadził w niektórych wersjach Seven'a tryb uruchamiana programów jako system Windows XP (pod nazwą XP Mode). Ale żeby nie było że tylko słodzę Siódemce, wypisze jej największe wady (według mnie). Po pierwsze cena - za droga, jak każdego Windowsa. Po drugie w niektórych starszych i nowszych grach występuje mniejsza ilość FPS niż z tym samym sprzętem co z Windows XP. Po trzecie usunięcie domyślnego klienta poczty czy edytora wideo (mowa o Windows Movie Maker). Jeszcze nie wszyscy mają dostęp do Internetu. OK, Ci którzy mają sobie pocztę ściągną z sieci, ale Ci którzy nie mają są skazani na zainstalowanie edytora wideo z płyty CD/DVD dołączonej do magazynu komputerowego. Podstawowe programy, choć z mniejszą ilością opcji niż darmowi konkurenci powinny być zainstalowane.

Nie ma ich, ponieważ Microsoft zmienił taktykę i umieścił wszystkie najważniejsze programy w pakiecie Windows Live. Wygląd nie jest najważniejszy, liczy się przede wszystkim stabilność (a ta jest bardzo dobra) oraz zabezpieczenia (na biedę w Siódemce wystarczy, ale jeżeli ktoś chce czuć się bardziej chroniony bez dobrego darmowego antywirusa lub płatnego nie obejdzie się) Windows 7 moim zdaniem to ten system który swoją popularnością dogodni XP, może nie za rok, dwa ale trzy lata na pewno. Uważam też że Windows 7 jest tym systemem, którego można nazwać jako godny następca Windows XP.

Oświadczam że autorem powyższego tekstu jestem ja i możecie spotkać go na pewnym forum. Oświadczam także że powyższy tekst wyraża tylko moje poglądy/gusta i inni nie muszą się z nimi zgadzać. 

Komentarze

0 nowych
kryspin013   3 #1 10.07.2010 10:30

Zgadzam się z tobą... Pracowałem na każdym z wymienionych tu systemach...

DawidDS4   5 #2 10.07.2010 18:47

Po tytule wnioskowałem, że zbluzgasz Vistę, a tu taka piękna obrona.

Wielkie brawa!

  #3 10.07.2010 19:37

Czemu to się czyta niczym kampanię reklamową Microsoftu? Te same rzeczy są wymieniane(łącznie z połączeniem szybkości Windows XP i funkcjonalności Visty, by następnie stwierdzić, że Windows 7 działa szybciej od Visty).

Co jest takiego wielkiego w dodaniu nowych bibliotek systemowych ;-) ?

  #4 10.07.2010 20:42

Jak sie dobrze "posadziło" 2003 to xp wymiekał.Także z 7 szału nie ma

p.tusinski   2 #5 10.07.2010 22:05

Zgadzam się z userem @kość - swego czasu zamiast XP dość długo korzystałem z 2003 Server, gdyż po dosłownie zmianie kilku ustawień, system przystosować można było do użytku domowego. Z moich doświadczeń 2003 działał szybciej i stabilniej niż XP - a instalowałem go na komputerach o różnej konfiguracji sprzętowej w miejsce XP.
Dwa lata temu kupiłem notebooka z Vistą i obecnie do tej pory pracuje na tym systemie. Osobiście dla mnie Vista jest lepszym systemem niż XP. Na dwuletnim notebooku działa stabilnie i bez wszelkiego rodzaju zawieszeń czy błędów krytycznych (które wyskakiwały w XP). Z pewnością XP działałby szybciej, gdyż ma mniejsze wymagania sprzętowe niż Vista, ale osobiście teraz już nie wróciłbym do XP. Moim zdaniem ten system ma swoją przewagę w tym, że wiele programów powstało na XP i nie jest juz rozwijanych - mam tu na myśli np. programy do obsługi/serwisowania starszych telefonów komórkowych, itp. (przykładów z pewnością można podać wiele).
Z kolei na komputerze typu PC zainstalowałem trial Windows 7 i szczerze mówią nie spędziłem zbyt wiele czasu na odkrywaniu jego nowych funkcjonalności. Na pierwsze dni użytkownia wydaje się być stabilniejszy niż Vista, ale nie zauwazyłem tak znaczących róznic między nimi żeby kupować 7 na miejsce Visty. Oczywiście jeśli ktoś kupuje nowy system, to lepszym rozwiąziem będzie nowszy system - będzie dłużej rozwijany i aktualizowany.
Ja póki co wciąż zostaje przy Viście, chyba do momentu aż zmienię notebook na nowszy z Windows na pokładzie (7 lub nowszym) :) Poza tym wciąż jako równoległego systemu używam Ubuntu i staram się jak najlepiej go poznać :)

pysiu   13 #6 10.07.2010 22:21

Miałem na lapku Viste działała jakoś tam ale po wgraniu win 7 laptop zaczoł szybciej chodzić a co ciekawe aplikacje działają te które pod vistą miały problemy :)

Pablo79   11 #7 10.07.2010 22:26

Obecnie pracuje na Windows 7 Home Premium.
Ale mam blisko dwu letnie doświadczenie z z systemem Windows Vista i powiem tak w wersji RTM praca w nim była nieraz utrapieniem, męczarnią, szczególnie przy kopiowaniu dużych plików.
Dopiero gdy MS wydał najpierw SP1, a potem SP2 można było mówić o w miarę komfortowej pracy.
Moim zdaniem po części do porażki tego systemy przyczynili się MS, i producenci komputerów, często wpychając Vistę do tych komputerów, które parametrami dostosowane były bardziej do Windows XP albo jakieś dystrybucji Linuxa.
Zauważyć można to że Windows 7 ma praktycznie takie same wymagania jak Vista, tylko jest lepiej zoptymalizowany pod kątem zasobów komputera, druga rzecz to taka, że dzisiaj na rynku upowszechniły się komputerowe konfigurację które bez problemu, uciągną Vistę jak i Siódemkę. Choć nie powiem lepiej mi się pracuję z Win 7 w wersji RTM niż to było z Vistą RTM

PolishNetwork   5 #8 10.07.2010 23:17

Wpis z serii "to było", choć przyznam, że dosyć ciekawy. Osobiście nie widzę kolosalnej różnicy w działaniu Vista SP1 a Windows 7. W siódemce brakuje mi np. ustawienia przyciemnienia paska bocznego z gadżetami (podobało mi się to) czy klasycznego menu, a ustawienie typów plików programu to tragedia (programy muszą obsługiwać nową metodę rejestracji typów plików z 7), jednak podobne problemy były także w Viście. Moim zdaniem: Windows Vista + najnowsze aktualizacje + parę zmian kosmetycznych + parę zmian w działaniu + świetny marketing = Windows 7. Za mało, żeby tworzyć od razu nowy system.

PolishNetwork   5 #9 10.07.2010 23:28

"Oprócz tego Microsoft wprowadził w niektórych wersjach Seven'a tryb uruchamiana programów jako system Windows XP (pod nazwą XP Mode)."
To nie XP Mode. Opisałeś funkcję, którą już posiadała Vista. Zdanie powinno mniej-więcej wyglądać tak: "Oprócz tego Microsoft umożliwił w niektórych wersjach Seven'a oraz po spełnieniu paru dodatkowych warunków uruchamianie programów pod wirtualnym Windows XP (pod nazwą XP Mode)." Nie rozumiem zdania "Po trzecie usunięcie domyślnego klienta poczty czy edytora wideo (mowa o Windows Movie Maker)." oraz paru kolejnych z nim związanych. Przecież Windows Movie Maker, jeżeli się nie mylę, nie wchodzi w skład Windows 7, to samo z programem pocztowym. Oba wchodzą w skład pakietu Windows Live i są one opcjonalne, w dodatku bardzo łatwo je usunąć, więc nie widzę problemu. Dodam, że Windows Vista też był godnym następcą Windows XP, tyle że nikt nie umiał go docenić, choć trzeba przyznać rację, że początkowym okresie miał on problemy z kompatybilnością programów i sprzętu.

Zulowski   9 #10 11.07.2010 00:44

Najbardziej przeszkadzało mi w Vista zapotrzebowanie na dysk, ciągle rozrastający się folder winsxs.

Słony50   4 #11 11.07.2010 12:31

@PolishNetwork ależ oczywiście wymienione przez Ciebie składniki programu jak sam napisałeś należą do Windows Live (i tak też w dalszej części bloga napisałem). Ponadto w Windows 7 nie ma ''przyciemnienia'' paska bocznego, ponieważ MS zrezygnował z tego, teraz gadżety możemy umieścić w każdym miejscu na pulpicie.
@notgnucy mogę Cię poinformować że z firmą Microsoft ani jej kampanią reklamową nic mnie nie łączy, są to moje odczucia, każdy ma inne. ;) Po drugie biblioteki ułatwiają pracę...

hnt   5 #12 11.07.2010 14:01

Windows 7 zabrał mi funkcję, za którą wciąż tęsknię - dokowanie paska narzędzi na krawędzi pulpitu (np. 'Komputer' jako pasek narzędzi na górze desktopu).

  #13 11.07.2010 14:48

Panie 'Słony50' jestem niemal zszokowany pańskimi odczuciami co do pracy z Vista. ma pan racje każdy ma prawo do swojej opinii w końcu Polska to kraj demokratyczny - dziki ale demokratyczny. w takim razie pozwolę sobie na kilka uwag co do Visty. niestety bylem jednym z tych wiecznych użytkowników Okienek który zainwestował w nowy laptop z nowym i pięknym logo Microsoft Vista tuz po wprowadzeniu tego systemu na rynek. w swej naiwności myślałem ze będzie to system 'lepszy niż XP' niestety po pierwszym odpaleniu laptopa system się zawiesił do tego stopnia ze musiałem usunąć baterie ze sprzętu w celu ponownego uruchomienia systemu. dalej było już tylko gorzej. System był tak wolny ze często zastanawiałem się czy powinienem odpalić kompa ponownie. duża cześć popularnych programów porostu nie działała na viscie z powodów problemow z kompatybilnością. był to tak tragicznie wolny i mało stabilny system ze sam Microsoft, chyba po raz pierwszy w historii, przyznał się do porażki. muszę jednak przyznać ze sytuacja tego systemu zmieniła się po wprowadzeniu SP1.
Natomiast Windows 7 jest wszystkim tym czego brakowało Viscie. dla przykładu: mój desktop jest bardzo leciwy i składa się z Pentium 4HT 2 GB pamięci i (czy w to uwierzycie czy nie) kartę graficzna NVIDIa 8400 GS pracującą na starym PCI (tak Na PCI a nie na PCIex16). natomiast system operacyjny który mam zainstalowany to Windows 7 64bit. mój komp chodzi bez zastrzeżeń od momentu pojawienia się Win7 na rynku. oczywiście nie jest on na tyle szybki zęby grac w najnowsze gry ale jest on w stanie bez problemow poradzić sobie z przeważająca ilością innych zadań typowych dla szarych użytkowników. począwszy od internetu, oglądania filmów i zadań biurowych do pracy chociażby w Adobe Flash CS4. jeżeli chodzi o cenę. Hm. tak jest ona wysoka. osobiście udało mi się zakupić windowsa 7 home premium za około 80 fontów. jednak jak mamy alternatywę. Apple Mac którego najbardziej okrojona wersja to koszt około 800 fontów - nie zapomnijmy ze w przeciwieństwie do Microsoftu, Apple swego czasu kazał swoim użytkownikom płacić około 20 fontów za SP1 do swojego starszego systemu. kolejna alternatywa jest oczywiście Linux. osobiście pracowałem na 5 rożnych dystrybucjach linuxa i wybieram Windowsa 7. nawet za tak wysoka cenę.
Pozdrowienia dla wszystkich użytkowników - masochistów Visty.

FIREFENIKS   5 #14 11.07.2010 19:15

Uzuwalem xp, visty, 7-ki i linuksa, musze powiedziec ze duzo zeczy zalezy od sprzetu jaki mamy a przedewszystkim od wiedzy jaka dysponujemy ;) vista zabardzo rozgrzewal moj sprzet i to jest fakt rzeczywisty,z xp nigdy niemialem problemow dodam ze nawet da sie w nim aero zrobic po za tym wszechstronna ilosc oraz dostepnosc modyfikacji, w 7-mce .... jak dla mnie jest dobrym systemem chodzi dobrze, tyle ze ta cena ;) nie kazdy moze zalatwic sobie ten system za 80 angielskich nie czarujmy sie moim zdaniem system powinien ztaniec jest dobry i polecam kazdemu ale niestety jest on zdecydowanie za drogi, patrzac ze strony wizualnych efektow to kde linuxowych wersji stoi na wysokim poziomie i jest za darmo czyli cos tu niegra rozumiem ze 7-mka ma wszystkie te funkcje ktore sa i tak wyniewykozystywane przez standardowych uzytkownikow i sie swietnie nadaje do codziennego uzytku, ja osobiscie uzywam 7-mki oraz linuxa i szczerze mowiac to do codziennego uzytku linux nieustepuje 7-mce ma swoje obslugiwane efekty wizualne i do codziennego uzytku dobry i darmowy, plus dla 7-mki to obsluga wszystkich profesjonalnych programow ktorych potrzeba w firmach(zaznaczam w firmach), biblioteki, grafika jest niezla, minus to polowa uslug ktorych standardowy uzytkownik niepotrzebuje, poblokowane niedostepne pliki oraz cena, cena jest tragiczna i zdecydowanie za wysoka!

Soren   8 #15 12.07.2010 06:37

Czy cena 7 jest rzeczywiście aż tak wysoka?
Podziel sobie cene 7 (oem home premium ~350zł) przez średnią liczbę dni przez które będziesz jej używał (załóżmy 2 lata, ~730dni)... Wychodzi około 50gr za dzień użytkowania. Krócej używać się raczej nie będzie (mam na uwadze datę premiery następcy windows 7) a można i dlużej...

  #16 12.07.2010 08:31

,,tryb uruchamiana programów jako system Windows XP (pod nazwą XP Mode)"
To Ty nie wiesz co to jest XP Mode...
http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx

Ale reszta mi się podoba :P

parasite85   8 #17 12.07.2010 11:51

Kiedyś ludzie nie mogli się "uwolnić" od Windows'a 98 - XP był nie kompatybilny, zasobożerny. Wprowadzili poprawki i XP stał się najpopularniejszym systemem. Później ukazała się Vista i było to samo - problemy z kompatybilnością, zasobożerny (i to jak), po wprowadzeniu SP jest już dobrze - tylko teraz trzeba zarobić na nowym systemie - Windows 7, więc nawet M$ wiesza psy na Viście. Ja w tej chwili mam dwa Windows 7 (jeden z uczelni, drugi kupiony Ultimate BOX), oraz licencje na Windows'a XP która jest nieużywana...

PolishNetwork   5 #18 12.07.2010 20:25

@Słony50
Jesteś pierwszą osobą, która uznała usunięcie tamtych programów za błąd. Może i zdarzają się takie przypadki jak podałeś, jednak są one znaczną mniejszością, a Microsoft i inne dobre firmy zazwyczaj patrzą na potrzeby większości, a nie na 1% bez Internetu. Z tym przyciemnianiem pasku to nie musiałeś mi tłumaczyć, bo to już zauważyłem. :)

  #19 21.07.2010 01:18

rasite85, kiedys ludzie bali się windowsa xp pozostajac przy 98 fakt ale z tego co pamietam to po roku od premiery 90% przesiadło sie na Xp bo i ci co mieli pentium400 i 128Mb ramu na wi xp normalnie pracowali. Czyli w 2002 roku pentium 400 był sprzetem sprzed 4 lat i owy relikt dawał rady świetnia na Xp. A teraz win7 premiera 2009r i sprzety z 2005 roku chodza tragicznie na tym. Chyba o czyms to świadczy. Zreszta nie każdy chce wymieniać sprzęt na nowszy aby tylko win7 chodził po ludzku. Gdyby na podstawie tej idei tworzyć silniki diesla to popularne silniki 1.9tdi(nowszej generacji) nie paliły by 6l/100km tylko 12l. System ma byc lekki i szybki a nie ocięzały i zasobożerny. Moc procesorów czy ilość ramu w dzisiejszych czasach nie podwaja sie tak szybko jak 10 lat temu.

  #20 29.08.2011 23:11

Ja pracuje na systemie Windows XP i dla mnie jest już dosyć przestarzały 7 jest całkiem niezła ale za dużo jest tam tych ,,gadżetów" które według mnie nie są aż tak potrzebne a do Visty to zgadzam się z tym że potrzeba dobrego komputera żeby spełniała swoją powinność dobrze.