reklama

Windows najbezpieczniejszy według Symanteca

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Symantec, na co dzień krytyk Microsoftu, niespodziewanie uznała Windows za najbezpieczniejszy system operacyjny w drugiej połowie 2006 roku.

Według jedenastej już edycji Internet Security Threat Report spośród pięciu badanych systemów Microsoft Windows miał najmniejszą ilość poprawek i najkrótszy średni czas wydawania poprawki. Wykryto w nim 39 dziur, w tym 12 poważnych a patchowanie trwało średnio 21 dni. Co prawda w pierwszym półroczu były to 22 dziury i 13 dni ale to i tak lepiej w porównaniu do konkurencji.

Red Hat Linux potrzebował średnio 58 dni na wydanie łatek. Zapatchowanych luk było 208. Wyniki pierwszego półrocza to 13 dni i 42 dziury. Należy zaznaczyć, że pośród tych 208 podatności tylko dwie były krytyczne, 130 było średnio ważne a 76 nie stanowiło większego zagrożenia.

W systemie Mac OS X Symantec odnotował 43 dziury i średnio 66 dni na załatanie luki. W pierwszym półroczu odnaleziono 21 podatności a wydawanie poprawki trwało średnio 37 dni.

Wynik systemu HP-UX to 98 poprawek i średnio 101 dni na wydanie patcha.

W przypadku systemu Sun Solaris wydano 63 poprawki a wydanie jednej trwało średnio 122 dni. Pierwsze półrocze to 16 poprawek i 89 dni.

Najwięcej zastrzeżeń do raportu Symanteca miał Sun. Twierdzi, że poprawek do Solarisa było tylko 36 a długi średni czas patchowania został spowodowany przez kilka aplikacji pochodzących od zewnętrznych dostawców.

Alfred Huger z Symantec Security Center podsumowując badanie zaznaczył, że obecnie błędy w systemach operacyjnych stanowią niewielki margines wykrywanych podatności. 2/3 dziur dotyczyło aplikacji webowych.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama