TaigaPhone – w Rosji powstaje najbezpieczniejszy smartfon w historii?

TaigaPhone – w Rosji powstaje najbezpieczniejszy smartfon w historii?

TaigaPhone – w Rosji powstaje najbezpieczniejszy smartfon w historii?
23.02.2015 14:34, aktualizacja: 23.02.2015 15:23

Grupa InfoWatch, która została w 2003 roku wydzielona z Kaspersky Lab, ogłosiła, że trwają pracę nad innowacyjnym smartfonem, który w pełni zabezpieczy użytkownika przed niechcianym wyciekiem danych. Urządzenie o nazwie TaigaPhone będzie prawdopodobnie dostępne tylko dla klientów korporacyjnych.

Według przedstawicieli producenta, żadne informacje, łącznie ze zdjęciami, dokumentami, listą połączeń czy danymi z GPS, nie mogą wyciec bez wiedzy posiadacza ich smartfona. Co prawda Rosjanie nie zdecydowali się na stworzenie własnego systemu operacyjnego – telefon będzie działał na mocno zmodyfikowanym Androidzie – ale w urządzeniu wykorzystano wiele autorskich rozwiązań opracowanych przez specjalistów InfoWatch. System został dostosowany tak, aby można było dowolnie włączać i wyłączać najróżniejsze jego komponenty, między innymi kamerę czy odbiornik GPS. Użytkownik sam będzie mógł decydować czy smartfon będzie oferował jakiekolwiek inne funkcje poza wykonywaniem połączeń głosowych. Ba, będzie można nawet skonfigurować urządzenie tak, aby jedynie wyświetlało informację o połączeniach przychodzących. W kontekście takich wiadomości trudno dziwić się decyzji o ścisłym ograniczeniu dostępności TaigaPhone'a – nietrudno wyobrazić jakie możliwości dawałby on na przykład zorganizowanym grupom przestępczym.

Obraz

Zaskakująca może być jednak decyzja producentów o tym, że TaigaPhone ma korzystać z domyślnego sklepu Google Play. Wiktor Czebyszew, specjalista z Kaspersky Lab twierdzi, że dostępne tam aplikacje są dość bezpieczne i dużo poważniejszych zagrożeń należy się spodziewać ze strony programów dostępnych w nieoficjalnych sklepach. Jednocześnie TaigaPhone ma posiadać oprogramowanie, które za każdym razem, gdy jakaś aplikacja zechce przesłać dane w tle, poinformuje o tym użytkownika, dając możliwość zablokowania procesu. Co więcej, smartfon blokuje dostęp do danych o swojej lokalizacji nawet gdy jest wyłączony.

Nieznana jest jak dotąd dokładna specyfikacja urządzenia, ale trwają już testy prototypów. Producenci podkreślają jednocześnie, że obsługa i konfiguracja wszystkich zabezpieczeń ma się odbywać w możliwie jak najprostszy sposób, dzięki autorskiej nakładce Taiga. Smartfon został zaprojektowany przez rosyjskich inżynierów, ale wykorzystuje zagraniczne podzespoły i będzie produkowany w Chinach. Czas pokaże, czy nie podzieli losu Blackphone'a, nastawionego na bezpieczeństwo telefonu z Androidem, którego złamanie zajęło doświadczonemu hakerowi 5 minut.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)