Wstępniak na nowy tydzień: „bo nauka to potęgi klucz…”

Strona główna Aktualności

O autorze

To była jedna z najbardziej zaskakujących decyzji Microsoftu, tak odbiegająca od korporacyjnych standardów, w których compliance, pełna zgodność z wymogami obowiązującego prawa, jest czymś najważniejszym. Pomimo nakazu amerykańskiego sądu, zobowiązującego tę amerykańską firmę do wydania FBI treści e-maili przechowywanych na serwerach umiejscowionych poza Stanami Zjednoczonymi, Microsoft powiedział władzom „nie”. Postawienie ochrony prywatności wyżej niż nakazu federalnego sądu jest czymś w historii najnowszej USA niespotykanym – od pamiętnego 11 września władze tego kraju uzyskały cały arsenał środków prawnych (i nie tylko prawnych), pozwalających w praktyce na inwigilację każdego człowieka na świecie.

Nie wiem jak potoczy się ta sprawa dalej – najbliższe posiedzenie sądu w procesie odwoławczym przewidziano na 5 września. Jeśli Microsoft przegra w tej apelacji, zapewne raczej ugnie się wobec sądowego wyroku. Korporacje po prostu tak działają, nie są w stanie działać nieszablonowo. Nikt nie powinien ich za to winić. My – użytkownicy usług internetowych dostarczanych przez korporacje, musimy sami dbać w tym świecie o naszą prywatność, rozumiejąc że nie jest ona stanem do osiągnięcia, lecz procesem do utrzymania.

Te właśnie kwestie – prywatności, ochrony osobistych danych, ukrywania tożsamości w Sieci, będą się w tym tygodniu często pojawiały na naszych łamach. Nie ma co się oszukiwać, narzędzia i techniki w tym celu niezbędne nie są czymś, z czym poradzi sobie przeciętny Kowalski, ale może właśnie o to chodzi, by nie być przeciętnym Kowalskim, podatnym na inwigilację? Edukacja w zakresie technik kryptograficznych, wykorzystania narzędzi anonimizujących i dbałości o bezpieczeństwo systemów IT staje się w takim samym stopniu elementem wychowania do obywatelskiej wolności, jak niegdyś upowszechnienie umiejętności czytania i pisania.

Skoro już o edukacji mowa… tak, zdaję sobie sprawę, że dla wielu naszych Czytelników to drażliwy temat. 1 września, początek szkoły. W minionym tygodniu poruszyliśmy już nieco tematykę edukacyjną – i będzie ona nam dalej towarzyszyła. Oprogramowanie i dostępne w Sieci usługi w wielu wypadkach mogą okazać się lepszym narzędziem kształcenia (a szczególnie samokształcenia), niż standardowy zestaw ławki, zeszytu, kredy i tablicy. Wierzę, że zainteresujemy tymi narzędziami nie tylko osoby podporządkowane przymusowi szkolnemu. Uczyć się warto w każdym wieku, o ile robi się to z głową.

Szkoła się zaczęła, a wakacje skończyły, ale mam nadzieję, że trochę wspomnień z tych wakacji Wam zostało. Fotografia jest od samego swojego początku pomocą dla tych, którzy chcą zachować i utrwalić wspomnienia – i właśnie dlatego materiały poświęcone oprogramowaniu przeznaczonemu dla fotografów zagoszczą na łamach naszego portalu. Być może w kolejny weekend dzięki przedstawionym narzędziom będziecie mogli wreszcie zapanować nad gigabajtami zdjęć, których liczba przyrasta szybciej, niż możliwości ich porządkowania, może też uda się uratować dzięki nim zdjęcia, które na pierwszy rzut oka nie wyszły, a nigdy nie uda się już ich powtórzyć.

Zapraszam serdecznie do regularnych odwiedzin naszego serwisu.

© dobreprogramy
s