Wstępniak na nowy tydzień: geniusza już nie ma, ale Reality Distortion Field pozostało

Strona główna Aktualności

O autorze

Nawet gdyby ktoś bardzo tego chciał, nie mógłby w ciągu ostatnich kilkunastu dni przeoczyć wydarzeń, o których mówili i pisali wszyscy – chyba że odciąłby się całkowicie od Internetu i innych mediów. Nagłówki rozmaitych historii dotyczących iPhone'a 6 i jego większego brata, wydanie kolejnej wersji iOS-a, właściwie wszystko, co wiązało się z Apple, zajmowało także i w naszym kraju czołowe miejsca portali IT, w tym i naszego. Łatwo mi zrozumieć, dlaczego tak działo się w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech, tam iPhone jest po prostu popularnym sprzętem. Dlaczego jednak to samo działo się u nas, w kraju gdzie większość posiadaczy smartfonów nie widziała sprzętu Apple z bliska, tego nie wiem. Czy to kwestia fascynacji Polaków Ameryką i jej kulturą popularną (której iPhone jest ważną ikoną), czy też może chodzi o tęsknotę za luksusem, z którym wciąż urządzenia z Jabłkiem są kojarzone? A może chodzi o cichą nadzieję, że może to niedostępne, przereklamowane, okropnie drogie Apple tym razem coś spartoli?

Chyba jednej odpowiedzi na to nie ma. Znów odnotowaliśmy tylko społeczny fakt – nic nowego pod słońcem, Apple wciąż budzi wielkie emocje, a woda jest mokra. Jeśli Steve Jobs jeszcze się w żadne czujące stworzenie nie wcielił i patrzy na nas z zaświatów, to może się tylko cieszyć, gdyż jego Pole Deformacji Rzeczywistości działa wciąż bez zarzutu. Świadczyć musi o tym zaskakująco ciepłe przyjęcie niepięknego przecież zegarka Apple Watch. No cóż, think different. Może po prostu miałem błędne kryteria piękna, trzeba je przemyśleć.

W tym tygodniu nie przestaniemy jeszcze pisać o Apple, w spokojniejszym jednak tonie. Jako że jednak do premiery nowego iPada jeszcze chwila czasu została, a o nowym iPhonie było już dość głośno, przyjrzymy się firmie z Cupertino jako kulturowemu, biznesowemu i przemysłowemu fenomenowi. Może uda się odpowiedzieć na pytania, dlaczego Apple to Apple i czy ktokolwiek może odebrać Apple tę lukratywną rolę. Przyjrzymy się też tym projektom Apple, które niekoniecznie goszczą na pierwszych stronach popularnych portali, a które są kluczowe dla sukcesu Jabłka.

I tyle o Apple. Osobom zainteresowanym Windows mogę obiecać publikację poświęconą ReFS, systemowi plików, który może kiedyś zastąpi wysłużone NTFS. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale dziś z ReFS można korzystać nie tylko na Windows Serverze, ale także na desktopach z Windows 8.1 – i daje to ciekawe efekty. Mam nadzieję, że to choć częściowo zadowoli tych z Was, którzy narzekali, że z obiecywanego zaglądania Windows pod maskę nici i że tylko o kafelkach piszemy.

Nie zapomnieliśmy też o tematach edukacyjnych. Jeszcze dzisiaj przeczytać będziecie mogli wprowadzenie do Wolframa Alpha, słynnego silnika obliczania wiedzy, napisane z myślą o tych, którzy szukają sposobu, by poradzić sobie ze szkolną i akademicką matematyką. O doktorze Stephenie Wolframie mówi się różnie, są tacy, co mają go za bufona, są tacy, co widzą w nim geniusza, ale o jego Wolframie Alpha trudno mówić źle. Ten produkt po prostu nie ma konkurencji.

Już wcześniej zapowiadałem test niezwykłej karty graficznej, GTX 980. Mamy ją w naszym labie, testujemy, wszystko wskazuje na to, że Nvidii udało się zrobić kartę bez słabych stron. Ocenicie to sami. Tym razem wyniki nie będą już na skali logarytmicznej :).

Na koniec rozrywka. Obiecywałem poszukiwanie nowych formuł dla tego działu – i wciąż szukamy. Uświadomiliśmy sobie w przez ten czas coś chyba ważnego. Wielu z nas w redakcji więcej czasu poświęca na czytanie beletrystyki (szczególnym powodzeniem cieszy się science fiction) niż na granie. Może i wśród Was są więc ludzie, dla których książki są bardziej zajmującą rozrywką niż gry?

Serdecznie zapraszam do lektury.

© dobreprogramy
s