reklama

Wyciek z Chin: Ryzen 1600X wygrywa z droższymi procesorami Intela w benchmarku CPU-Z

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Benchmarki najnowszych procesorów Ryzen już tu są. Może nie kompleksowe, może nie oficjalne, ale dobrze pokazujące, z jakim potencjałem mamy do czynienia. Podczas gdy my w redakcji rozmawiamy z przedstawicielami AMD o tym, które modele oficjalnie weźmiemy do testów – i jak będziemy je testować, na chińskich forach wyciekły informacje o wynikach czipu Ryzen 5 1600X w popularnym benchmarku CPU-Z. Jeśli to nie jest jakiś przekręt, to trzeba otwarcie powiedzieć, AMD wygrywa. I to nie z procesorami Core i5, jak można byłoby sądzić z nazwy, ale z Core i7.

Oto co wiemy: AMD Ryzen 1600X to sześciordzeniowy, dwunastowątkowy procesor, taktowany domyślnie zegarem 3,3 GHz, z trybem turbo 3,7 GHz, 16 MB pamięci cache L3 oraz 3 MB cache L2, wykonany w nowym procesie technologicznym 14 nm Global Foundries. Proces ten nieco ustępuje procesowi 14 nm Intela, w którym faby „niebieskich” produkują nowe procesory Kaby Lake. Cały układ ma TDP 95 W, obsługuje rozszerzony zakres podkręcania (zależny od zastosowanego chłodzenia) i ma kosztować w chińskich sklepach 1999 renminbi, tj. równowartość (po obecnym kursie) 1179 złotych.

Od wersji 1.73 narzędzie CPU-Z oferuje tryb benchmarku, zarówno dla jednego, jak i wielu rdzeni. Benchmark wydaje się dość neutralny, choć spotkał się z zarzutami, że sporo tu zależy od wydajności cache i że liczą się przede wszystkim obciążenia zmiennoprzecinkowe. Ale jak to z syntetycznymi benchmarkami bywa – nie ma idealnych, ważne jest, by porównywać ze sobą układy mierzone tym samym testem (we wspomnianym wypadku użyto 1.78.1) i nie uogólniać przedwcześnie wniosków.

W zdjęciach ekranów, jakie pojawiły się w chińskim internecie, możemy zobaczyć, że czip ten uzyskał w teście jednego rdzenia 1888 punktów, a w teście wielordzeniowym 12544 punkty. Jak to się ma do innych procesorów? Regularnie benchmarki procesorów za pomocą CPU-Z przeprowadza serwis Guru3D – np. w artykule z maja zeszłego roku możemy znaleźć wyniki dla czipów Skylake – i7-6950X, 6900K, 6850K i 6800K. Pożyczyliśmy sobie z niego wyniki. Porównanie jest oszałamiające.

Ryzen 5 1600X w tym konkretnym benchmarku okazuje się być szybszy o 2,8% od Core i7-6850K w teście dla jednego rdzenia i o 15% szybszy w teście wielordzeniowym. Warto podkreślić, że porównujemy ze sobą procesory sześciordzeniowe, wspomniany czip Intela jest taktowany zegarem 3,6 GHz, z Turbo 3,8 GHz, a przy tym ma TDP na poziomie 140 W. W sklepach musimy za niego zapłacić dziś ok. 2900 złotych.

Trudno tu cokolwiek komentować. Jeśli przedstawione wyniki nie są fałszywką, a Intel chce utrzymać obecne poziomy sprzedaży na desktopach, będzie musiał poważnie zastanowić się nad swoimi cenami.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama