„Wycofajcie polskich najemników z Ukrainy!” – atak KiberBerkutu na strony giełdy i Prezydenta

Strona główna Aktualności

O autorze

KiberBerkut – organizacja prorosyjskich haktywistywów z Ukrainy – do tej pory zajmował się głównie przeprowadzaniem zmasowanych ataków DDoS na witryny internetowe ukraińskiego rządu i firm, które wspierają operację antyterrorystyczną na wschodzie tego kraju. Dzisiaj członkowie KiberBerkutu pokazali, że granice w Internecie są kwestią kompletnie umowną, atakując witryny w Polsce. Ich celem stał się strony Prezydenta RP i Giełdy Papierów Wartościowych.

Sięgający w swojej ideologii do założeń Anonymous członkowie KiberBerkutu uaktywnili się po rozwiązaniu specjalnej jednostki ukraińskiej milicji Berkut, deklarując, że walczyć będą z neofaszyzmem i nacjonalizmem, cechującym ich zdaniem nowe władze w Kijowie. To właśnie KiberBerkut zdołał ujawnić nagrania rozmów telefonicznych byłej premier Julii Tymoszenko, korespondencji amerykańskiego ambasadora na Ukrainie czy listy dezerterów z ukraińskiego wojska, przeprowadzał też operacje blokowania telefonów komórkowych ministrów ukraińskiego rządu czy udostępniania klipów wideo, które zostały zakazane na YouTube.

Przeprowadzony około południa atak na polskie strony przyniósł oczekiwane rezultaty – strony GPW.pl i Prezydent.pl przestały działać. O ile dostępność witryny Giełdy udało się przywrócić około 14, to strona prezydencka wciąż jest niedostępna. Wraz z atakiem na oficjalnej stronie tej organizacji pojawiło się (napisane po rosyjsku) oświadczenie, wyjaśniające powody ataku. Oto jego tłumaczenie:

Już od czterech miesięcy kijowska junta dokonuje ludobójstwa na ludności południowo-wschodniej Ukrainy. Jednym ze sponsorów ukraińskiego faszyzmu jest polskie państwo. Rządzący Polską wtrącają się w sprawy drugiego kraju, nie licząc się ani z interesami swoich obywateli, ani z ich życiem.

Nasz zachodni sąsiad na rozkaz z Waszyngtonu zapewnił polityczne, dyplomatyczne i wojskowe wsparcie nacjonalistom i oligarchom, którzy niszczą Ukrainę. Poza tym należąca do polskiego ministra spraw wewnętrznych B. Sienkiewicza firma militarna ASBS Othago prowadzi działania na terenie Ukrainy. Na rękach tych ludzi jest krew matek, dzieci i starców. Sienkiewicz jest przestępcą wojennym!

Dzisiaj nasza CyberArmia zaatakowała polityczne i finansowe cele w Polsce – strony prezydenta i giełdy. KiberBerkut domaga się w imieniu narodu ukraińskiego wycofania polskich najemników z Ukrainy i zaprzestania pomocy faszystom.

Jesteśmy KiberBerkut! Nie zapominamy! Nie przebaczamy!

Oficjalne stanowisko polskich władz w kwestii ataku nie jest tu znane. Kancelaria Prezydenta stwierdziła jednynie, że są problemy techniczne z funkcjonowaniem strony prezydent.pl, którym przeciwdziała firma zewnętrzna, zajmująca się prezydencką witryną. Komunikatu ukraińskich haktywistów nie skomentowano.

Aktualizacja

Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, zapytany w TVP Info o atak na strony prezydenta i giełdy stwierdził: Nie przywiązywałbym do tego większej wagi, bo to był stosunkowo niewielki incydent. Dotyczył stron zewnętrznych, nie zostały zaatakowane wewnętrzne części całej infrastruktury informatycznej giełdy, czy rządowych stron, czy w tym przypadku stron prezydenckich. Zapewnił następnie, że sprawa będzie wyjaśniana do końca, gdyż jest to niewątpliwie ingerencja na naszym terytorium i jest badana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Minister nie uważa, by był to akt cyberwojny, Cyberwojna a te incydenty to są jednak dwie różne rzeczy. Cyberwojna jest wtedy, kiedy atakuje się infrastrukturę krytyczną, kiedy dochodzi do uderzenia w sektor energetyczny, bankowy, kiedy dochodzi do paraliżu działań państwa – stwierdził.

© dobreprogramy
s