r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

X.Org straci swoją wyjątkową domenę? Chętnych do przejęcia nie zabraknie

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

Organizacja X.Org odpowiadająca za rozwój serwera grafiki o tej samej nazwie w ciągu ostatnich lat napotkała kilka poważnych problemów w swojej działalności. Kwestie rozliczeń podatkowych naraziły ją na tymczasową utratę statusu non-profit, blisko na horyzoncie rysują się kolejne komplikacje: wszystko wskazuje na to, że X.Org utraci wkrótce swoją wyjątkowo cenną, jednoznakową domenę internetową, x.org.

Prawa X.Org do domeny wygasają 19 stycznia. Można zadać sobie pytanie: co zatem stoi na przeszkodzie, aby je odnowić? Otóż Leon Shiman, współzałożyciel organizacji, który pożegnał się z nią już po przekształceniu firmy w organizację non-profit. Domena została zarejestrowana na firmę, której szefował, de facto już nieistniejącą. Prawnicy X.Org zauważyli to dopiero kilka miesięcy temu.

Oczywiście od razu skierowali się z prośba o przepisanie praw Shimana na organizację, ten jednak odmówił. Trudno stwierdzić, czy wynika to z pobudek osobistych i nastrojów, jakie towarzyszyły jego odejściu z organizacji, czy też… z finansowych. Jak nietrudno się domyślić, jednoznakowa domena z rozszerzeniem ORG jest niezwykle łakomym kąskiem. Zainteresować mógłby się nią choćby konglomerat Alphabet.

r   e   k   l   a   m   a

Abstrahując od tego, czy domenę wykupi Alphabet, czy też inna korporacja, która może sobie pozwolić na wydatek rzędu kilku milionów dolarów (z.com była sprzedana w 2014 roku za blisko 7 mln), z pewnością ta sytuacja jest silnym ciosem dla społeczności Open Source.

Symboliczna domena kojarzona z najpopularniejszą implementacją X11 wśród lwiej części linuksowych dystrybucji może bowiem wkrótce trafić w ręce osób, których podstawowym argumentem jest kapitał. O tym, czy tak się stanie przekonamy się zapewne jeszcze w tym miesiącu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.