Programy, których nie znacie cz III i 1/3 DefleMask

Wbrew zapowiedziom dziś nie będzie o Dream Station, ten program na razie wykracza poza to, co chciałam wam zaprezentować, a więc programy multiplatformowe.

Wszystko w jednym

Czy można stworzyć program, który będzie posiadał wiele różnych enginów muzycznych i był jednocześnie banalny w obsłudze?

Niedawno pojawił się właśnie taki program - DefleMask. Jest to multiplatformowy tracker przeznaczony do tworzenia muzyki typu chip. Wcześniej opisywane przeze mnie edytory mogły odpychać ilością tajemniczych cyferek w długich kolumnach. Twórcy DefleMask postanowili rozwiązać ten problem aby wyjść na przeciw wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają i nie bardzo rozumieją, że 7C to transpozycja o 4 półtony w dół ;) Oczywiście podstawowe informacje o danym systemie dźwiękowym są wymagane, ale sposób edycji z pewnością miło zaskoczy, każdego, kto wcześniej mógł się zniechęcić bardziej skomplikowanymi programami.

DefleMask oferuje
- pełną emulację w czasie rzeczywistym obsługiwanych układów dźwiękowych.
- prostą a jednocześnie dość zaawansowaną edycję instrumentów dzięki wykorzystaniu makr, które odpowiadają za poszczególne parametry instrumentu, wszystko w formie wizualnej, nigdy więcej żadnych wartości hexadecymalnych w długich kolumnach
- zaawansowana dynamiczną edycję WaveTable
- niezależne patterny (w przeciwieństwie do do tradycyjnych trackerów)
- wiele układów klawiatur i skrótów klawiszowych
- obsługę skórek
- muzykę stworzoną na DefleMask można odtwarzać na oryginalnym sprzęcie
- wiele, wiele więcej

Obsługiwane układy dźwiękowe
- YAMAHA YMU759 Mobile FM Soundchip
- YAMAHA YM2612 FM Soundchip
- Texas Instruments SN76489 PSG Soundchip
- Z80 Game Boy
- Hudson Soft HuC6280
- Ricoh 2A03
- MOS Technology SID (stary i nowy)

Obsługiwane systemy
- YAMAHA SMAF-MA2 YMU759
- SEGA Genesis/Mega Drive
- SEGA Master System
- Nintendo Game Boy
- NEC PC-Engine/TurboGrafx-16
- Nintendo NES
- Commodore 64

Tworzenie instrumentów jest naprawdę proste i intuicyjne, a przede wszystkim można zrobić to szybko i całkiem wygodnie. Mnie stworzenie ciekawego instrumentu na SIDa zajęło kilka chwil. Z początku obawiałam się, że edytor (przełączany F1) nie umożliwi zrobienia jakiegoś bardziej skomplikowanego instrumentu perkusyjnego, ale okazuje się, że da się zrobić praktycznie wszystko.
Sam edytor tracków również jest intuicyjny i prosty. Obsługuje wszystkie standardowe komendy używane w trackerach + komendy specjalne dla danego systemu dźwiękowego, który jest aktualnie wykorzystywany.

Dla tych, którzy chcieliby szybko zapoznać się z programem wrzucam tutorial:


Tutorial część pierwsza


Tutorial część druga


Tutorial część trzecia

DelfeMask można pobrać ze strony twórców w wersjach na Windows, Linuksa i MacOS X

Program jest oczywiście darmowy.