Zawsze Połączeni z eSIM w Windowsie 10. A co z wyłącznikiem?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Z nowej generacji laptopami z Windowsem 10 nie będziemy już musieli szukać otwartych Wi-Fi w miejscach publicznych. Stałą łączność przez sieć komórkową zagwarantować ma technologia eSIM, która na dobre kończy z koncepcją komputera odłączonego od sieci. Podczas targów Computex 2017 Microsoft ogłosił, że takie właśnie maszyny stworzą ASUS, Huawei, HP, Lenovo, VAIO i Xiaomi. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że czasem eSIM będzie można wyłączyć.

O wsparciu dla technologii eSIM firma z Redmond wspominała już w zeszłym roku, podczas konferencji WinHEC 2016. Miała być ona przepustką do świata zawsze połączonych urządzeń (Always Connected PCs), które łączą się ze sobą przez sieć niezależnie od warunków, bez konieczności kombinowania z fizycznymi kartami SIM.

Nie do końca wiadomo, czym faktycznie jest eSIM w rozumieniu Microsoftu – a od tego sporo zależy. Niektóre z rozwiązań tego typu to po prostu karty SIM wbudowane w modem LTE. Takie modemy oferuje już np. Qualcomm, stosowane są dziś w przemyśle samochodowym – praktycznie każde auto z wyższej półki ma wbudowane takie eSIM-y, wykorzystywane do łączenia się z serwerami producenta, dla diagnostyki, telematyki i bezpieczeństwa.

Drugi rodzaj eSIM to rozwiązanie czysto software’owe, dowolnie programowalne, uruchamiane na procesorze pasma podstawowego modemu – daje ono znacznie większą elastyczność producentom sprzętu, uniezależnia ich od operatorów telekomunikacyjnych, ale uważa się, że jest ono bardziej podatne na cyberataki.

By sprawę jeszcze bardziej skomplikować, istnieją też zdalnie programowalne fizyczne eSIM-y, mające dość własnej pamięci, by pomieścić profile wielu operatorów komórkowych. Takie urządzenie może swobodnie się przełączać między operatorami – i to jest właśnie rozwiązanie stosowane przede wszystkim przez Apple, a bardzo nie podobające się operatorom.

Na co zdecyduje się Microsoft? Z zapowiedzi wynika, że użytkownik Zawsze Połączonego Peceta będzie mógł z poziomu interfejsu Windows 10 wybrać sobie operatora sieci komórkowej, u którego aktywuje plan komunikacyjny. Z drugiej jednak strony Microsoft mówi o ścisłej współpracy z partnerami wśród operatorów mobilnych, więc niewykluczone, że ten wybór będzie właśnie ograniczony do partnerów Microsoftu. Jak to się będzie miało do wymogów rejestracji kart SIM, obowiązujących w wielu krajach, w tym w Polsce? Zapewne przełożą się one po prostu na obowiązek rejestrowania całych komputerów z eSIM-em.

W tę grę wchodzi na pewno Intel. Niebiescy ogłosili już, że inwestują w rozwój eSIM i gigabitowego LTE, będą też współpracowali z Microsoftem w dziedzinie testowania kompatybilności rozwiązań eSIM w modemach XMM 7260i 7360 z pracującymi pod kontrolą Windowsa 10 zawsze podłączonymi komputerami, takimi jak notebook Asus Kukuna.

Chcecie być zawsze połączeni?

© dobreprogramy