Zawsze połączone PC to więcej niż Windows na ARM. Po co więc robić na ARM aplikacje?

Zawsze połączone PC to więcej niż Windows na ARM. Po co więc robić na ARM aplikacje?

Zawsze połączone PC to więcej niż Windows na ARM. Po co więc robić na ARM aplikacje?
13.04.2018 11:54

Gdzie nie wystarczy smartfon, tam należy sięgnąć poultramobilnego peceta, zawsze-połączonego z Siecią. Od zeszłegoroku w ten sposób Microsoft próbuje rozreklamować nową kategorięurządzeń, które otrzymały oficjalną nazwę Always Connected PC(ACPC). W założeniu miały być to lekkie, energooszczędneultrabooki z wbudowanymi modemami LTE/5G… oraz procesorami QualcommSnapdragon, działające więc pod kontrolą Windows 10 w wersji naarchitekturę ARM. Tak miało być, tak jednak nie będzie. Po razkolejny się okazuje, że firma z Redmond to nie Apple, nie jest wstanie przedstawić spójnej wizji rozwoju dla ekosystemu swoichproduktów.

Wejście na rynek pierwszych ultralekkich laptopów z Windows 10 iprocesorem ARM nie spotkało się ani z dobrymi recenzjami, ani zentuzjazmem klientów. Zamiast cieszyć się bardzo długim czasempracy na baterii, niewdzięczni narzekali na wydajność iniekompatybilność z oprogramowaniem na Windowsa. Trudno im miećjednak to za złe: Windows to nie Linux, w momencie premiery Windows10 nie było gotowe na nową architekturę. Dopiero w zeszłymtygodniu ogłoszono, że podczas najbliższej konferencji BUILDzaprezentowane zostanie SDK pozwalającena budowanie aplikacji na 64-bitową architekturę ARM – do tejpory oprogramowanie na tych ACPC jest 32-bitowe.

Always On Always Connected PC: Runs Cool to Stay Fast

Postawiony w kłopotliwej sytuacji Microsoft wydaje się wycofywaćze swojego partnerstwa z Qualcommem. Główna menedżer Windowsa,pani Erin Chapple, próbuje nas teraz przekonać, że sama koncepcjaAlways Connected PC to znacznie więcej niż tylko Windows 10 on ARM.Nie utożsamiamy „Always Connected PC” z Qualcommem, stawiamyna wybór w ekosystemie i współdziałanie ze wszystkimi partnerami– stwierdziła.

Na dowód tego, że ACPC towięcej niż tylko Qualcomm, pani Chapple przedstawiła listęsprzętu tej kategorii. Mamy tam więc trzy urządzenia – HP Envyx2, Lenovo Miix 630 oraz Asus NovaGo z procesorami Snapdragon 835,oraz jedno z procesorem Intela – Surface Pro LTE, które Microsoftuważa za swojego pierwszego przedstawiciela tej klasy.

Słaby to komunikat dla tychwszystkich, którzy chcieliby rozwijać i wydawać windowsoweoprogramowanie na ARM. Trzeba się jednak zastanowić, czy w ogólejest sens to robić? Główna menedżer Windowsa potwierdziła, żemożemy się spodziewać kolejnych ACPC z procesorami Qualcomma,także nowym Snapdragonem 845, ale zarazem stwierdziła, że ichnabywcy nie potrzebują dużej mocy obliczeniowej, niezbędnej doemulacji x86 – spędzać mają większość czasu w systemieoperacyjnym (natywnie skompilowanym na ARM), przeglądarce (Edge teżzostało skompilowane na ARM) oraz pakiecie biurowym Office (a jakmyślicie?)

Always On Always Connected PC: Epic Battery Life

Z tego też powodu urządzeniaACPC startują w tzw. Trybie S (S Mode), pozwalając uruchamiaćtylko oprogramowanie pobrane ze sklepu Microsoft Store. Bardziejwymagający wciąż jednak będą mogli uciec z Trybu S i aktywowaćWindows 10 Home – a wówczas poprzez warstwę emulacji uruchamiaćtakże aplikacje skompilowane na x86. Już w Windows 10 Redstone 4emulacja ta powinna być wydajniejsza niż do tej pory.

Więcej dowiemy się pewniedopiero na tegorocznej konferencji BUILD. Niestety zdobycie w PolsceARM-owych pecetów z Windows 10 do testów jest obecnie praktycznieniemożliwe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)