Znamy już ceny nowych Radeonów z serii 300. Zaoszczędzicie na nich nie tylko przy kupnie

Strona główna Aktualności

O autorze

Zapowiedziana przedwczoraj przez AMD linia nowych kart graficznych Radeon z serii 300 wzbudziła duże zainteresowanie, mimo że nie przynosi jakichś radykalnych innowacji. Radykalne innowacje jednak sporo kosztują, tymczasem nowe karty czerwonych adresowane są do tych, którzy nie chcą przepłacać. Poznaliśmy właśnie ich sugerowane ceny na polskim rynku, więc przyjrzyjmy się sprawie bliżej – czy faktycznie Radeony stały się optymalnym wyborem dla graczy?

Zaczynamy od dwóch kart z serii R7, adresowanych najwyraźniej do młodych ludzi zainteresowanych e-sportem, czy to hobbystycznie, czy profesjonalnie. Dziedzina ta intensywnie się przecież rozwija, najpopularniejsze kanały wideo jej poświęcone mają miliony widzów, więcej niż niektóre „tradycyjne” sporty, a pule nagród w największych turniejach idą w miliony dolarów.

I tak oto podstawową, najtańszą kartą ma być Radeon R7 360 z 2 GB RAM, bezpośredni następca Radeona HD 7770. Za 499 złotych (sugerowana cena detaliczna) mamy dostać kartę o wydajności 1,3 razy większej od poprzednika. Według danych AMD, karta ta pozwoli z łatwością przekroczyć 60 FPS w popularnych grach online, a dla pozycji takich jak League of Legends czy CounterStrike: Global Offensive, nawet 120 FPS. Karta ta ma być bezpośrednim konkurentem droższej przecież GeForce GTX 750, oferując średnio 10% lepszą od niej wydajność.

Drugi w linii jest Radeon R7 370, o około 30% szybszy od poprzedniego modelu. Wyposażona w 2 GB RAM karta kosztować ma 669 złotych i konkurować bezpośrednio z GeForce 750Ti, w wielu sytuacjach oferując wydajność 10-15% wyższą od karty zielonych. Pozwoli na płynne granie w tak wymagające tytuły jak Watch Dogs czy Call of Duty: Advanced Warfare, z czym karta Nvidii miewa problemy. Oczywiście mowa tu o graniu w rozdzielczości FullHD.

Dla zainteresowanych coraz popularniejszymi gamingowymi monitorami 1440p, ciekawym rozwiązaniem jest linia R9. Podstawowa karta R9 380 przynosi 256-bitowy interfejs pamięci. Z 2 GB RAM kosztować będzie 899 złotych i zapewni 1,8 razy większą wydajność od poprzednika, Radeona HD 7850. AMD obiecuje, że grający w Crysisa 3 będą mogli dzięki tej karcie uzyskać w rozdzielczości 1440p ponad 60 FPS – coś, czego nie jest w stanie zrobić konkurencyjny GTX 960 Nvidii.

Do fanów grania w 4K, domagających się najwyższej wydajności, AMD kieruje dwa modele, oba z 8 GB RAM – R9 390 (w cenie 1459 zł) oraz R9 390X (w cenie 1899 zł). Pierwsza z tych kart jest 1,6 razy szybsza od Radeona HD 7950, druga 1,7 razy szybsza od Radeona HD 7970. Duża ilość pamięci oraz szerokość interfejsu pamięci (512 bitów) pozwolić ma na zastosowanie dużych, skomplikowanych tekstur, z którymi karty konkurencji z 4 GB RAM i 256-bitowym interfejsem niekoniecznie muszą sobie radzić. I tak oto R9 390 ma być w grach takich jak BioShock Infinite czy FarCry 4 o 10-15% szybsza od GTX 970, a R9 390X 5-10% szybsza od GTX 980. Oczywiście w rozdzielczości 4K.

Niebawem karty te trafią do naszego labu do testów, wtedy przedstawimy Wam naszą opinię o Radeonach serii 300, póki co jednak musimy wspomnieć o jednej rzeczy, która jest naprawdę cenną innowacją, wprowadzoną przez te karty. Chodzi o mechanizm Frame Rate Targeting Control, pozwalający ustawić w opcjach Catalysta maksymalną wydajność, z jaką dana gra byłaby uruchamiana. Powiedzmy sobie szczerze – kto zauważy różnicę w graniu 120 FPS a 60 FPS? Podczas oficjalnej prezentacji nowych kart mogliśmy zobaczyć, jak takie ustawienie górnej granicy FPS pozwoliło zmniejszyć zużycie energii przez kartę o nawet połowę. Nowe Radeony to więc nie tylko niskie ceny w momencie premiery, ale też niższe rachunki z elektrowni.

© dobreprogramy
s