Adobe odda Flex fundacji

Adobe odda Flex fundacji

15.11.2011 15:15

Adobe postanowił oddać otwartoźródłowy framework do budowania przenośnych aplikacji pod opiekę fundacji. Deweloperzy bynajmniej nie są zachwyceni.

Według Adobe HTML5 w dłuższej perspektywie jest dużo lepszą technologią do budowania aplikacji. A bogaty w doświadczenia nabyte przy rozwijaniu frameworka Flex Adobe ma zamiar mocno przyłożyć się do rozwijania HTML5. Oznacza to między innymi przeniesienie inżynierów z działu odpowiedzialnego za Flex do zespołów pracujących nad HTML5. Wsparcie techniczne dla firm, które mają umowę z Adobe, nie zostanie jednak zakończone przed wygaśnięciem kontraktów.

Adobe przekaże Flex SDK fundacji Open Spoon. 29 listopada ukaże się wersja 4.6 SDK, ostatnia wydana przez Adobe. Projektem Spoon będą kierować osoby, które do tej pory kierowały Fleksem, a struktura organizacji ma przypominać tę znaną z Mozilli. Poza pracownikami Adobe nad Fleksem pracować będą również pracownicy firm korzystających z SDK i członkowie społeczności. Cele, elementy i strukturę projektu szczegółowo wyjaśnia strona Open Spoon Foundation. Firma będzie dokładać swoje cegiełki do rozwoju Fleksa, ale spadnie on z listy kluczowych dla firmy programów.

Decyzje Adobe są coraz cięższe do przełknięcia dla klientów firmy. Deweloperzy zainwestowali lata pracy w rozwijanie aplikacji z wykorzystaniem Flex SDK i teraz zostali na lodzie. Adobe nie mówi jak duży wkład planuje mieć w rozwój kolejnych wydań Fleksa i jak zamierza go finansować, co zatrzęsło fundamentami przynajmniej kilku dużych firm. HTML5 i CSS3 wciąż mają poważne problemy, zwłaszcza z kompatybilnością przeglądarek, i jeszcze nie nadają się do budowania produkcyjnych aplikacji, do czego bardzo często był wykorzystywany Flex jeszcze jako produkt firmy Macromedia.

Przekazanie Fleksa Open Spoon Foundation wzbudziło również obawy o los Flash Buildera, który był wykorzystywany do pracy z frameworkiem. Adobe zapewnia jednak, że nie zamierza porzucić rozwijania tej aplikacji. Przynajmniej na razie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)