Adobe zapowiada Flasha na Linuksa tylko w Chrome

Adobe zapowiada Flasha na Linuksa tylko w Chrome

22.02.2012 14:19

Informacja podana przez Adobe jest ciekawa i niepokojąca jednocześnie. O tym, że Flash dla Linuksa zbliża się do końca swojego życia wiadomo nie od dziś, ale Adobe ogłosił, że Flash Player dla Linuksa dostępny będzie tylko od Google'a, jako część przeglądarki Chrome. Linuksowa wtyczka będzie ponadto obsługiwać jedynie API Chrome'a. Zmiany wejdą w życie z wydaniem wersji 11.2 pod koniec tego roku.

Adobe powiadomił na blogu, że obecnie współpracuje z firmą Google nad rozwinięciem API, które zastąpi używane przez wtyczkę API z Netscape'a, co jest kontynuacją rozpoczętego 2010 roku procesu integracji Flasha z Chrome'em. Flash komunikuje się z przeglądarką Google'a przez API o nazwie Pepper, które zapewnia uniwersalną, rozbudowaną warstwę abstrakcji dla wielu wtyczek. Wynikiem współpracy ma być Flash Player korzystający z Peppera na maszynach 32- i 64-bitowych, w tym na Linuksie. Według ogłoszenia Adobe na Linuksie będzie to jedyna możliwość korzystania z wtyczki. Nie będzie można również pobrać samego Flash Playera ze stron Adobe ani repozytoriów dystrybucji. Na innych platformach Adobe nadal będzie rozwijał wtyczkę dla innych API, więc użytkownicy Windowsa i Maków mogą zostać przy swoich ulubionych przeglądarkach.

Google już od jakiegoś czasu dostarcza Flash Playera razem ze swoją przeglądarką, dzięki czemu użytkownicy Chrome'a zawsze mają najświeższą wersję wtyczki. Mozilla powiedziała wcześniej, że obecnie nie jest zainteresowana pracą z API Pepper. Teraz czekamy na ruch ze strony deweloperów dystrybucji Linuksa — w wielu z nich domyślną przeglądarką jest Firefox, ciekawe czy to się zmieni.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)