AI określiła, które zwierzęta mogą być nosicielami nowego koronawirusa

AI określiła, które zwierzęta mogą być nosicielami nowego koronawirusa

AI określiła, które zwierzęta mogą być nosicielami nowego koronawirusa
Karolina Kowasz
17.02.2021 15:33

W nowym badaniu nad sztuczną inteligencją, które zostało opublikowane w Nature, zidentyfikowano o wiele więcej potencjalnych gatunków żywicieli nowych koronawirusów niż zakładano dotychczas. Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu wykorzystali uczenie maszynowe, aby przewidzieć, które ssaki mogą stać się nowym źródłem kolejnych szczepów wirusa.

Zgodnie z opublikowanymi danymi, naukowcy wykryli szereg gatunków zaangażowanych w poprzednie ogniska, w tym nietoperze podkowiaste i łuskowce, a także kilku nowych kandydatów. W badaniu przewidziano również, że jeże, króliki i koty domowe mogą być nosicielami SARS-CoV-2, a także wielu innych koronawirusów. Wyniki jednoznacznie pokazują, że dotychczas skala potencjalnej generacji nowego koronawirusa u dzikich i udomowionych zwierząt była mocno niedoceniana.

Obraz

Aby uzyskać wiarygodne wyniki, naukowcy wykorzystali uczenie maszynowe by przewidzieć relacje między 411 znanymi szczepami koronawirusa, a 876 potencjalnymi gatunkami ssaków-żywicieli. W ten sposób, z pomocą sztucznej inteligencji, byli oni w stanie zidentyfikować zwierzęta, które są najbardziej narażone na współzakażenie różnymi szczepami wirusa, co w dalszej perspektywie może spowodować pojawienie się nowego.

Niepokojące wydaje się, że w ten sposób naukowcy odkryli co najmniej 11 razy więcej związków między gatunkami ssaków, a szczepami koronawirusa niż było to wcześniej odkryte. Szacuje się również, że istnieje ponad 40 razy więcej gatunków, które mogą zostać zakażone czterema lub więcej koronawirusami niż dotychczas zostało zaobserwowane.

Wczytując się w badanie, możemy się dowiedzieć, że koronawirusy często ulegają rekombinacji, gdy wspólnie zakażają gospodarza, oraz że SARS-CoV-2 jest wysoce zakaźny dla ludzi. Najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia publicznego jest jednak rekombinacja innych koronawirusów z SARS-CoV-2. W dalszej części badania sugerują, że może istnieć 30 razy więcej gatunków żywicieli rekombinacji SARS-CoV-2 niż obecnie uznano. Należą do nich wielbłąd dromader, afrykańska małpa zielona i mniejszy azjatycki żółty nietoperz.

Należy jednak zwrócić uwagę, że wyniki badań opierają się na ograniczonych danych i mogą istnieć błędy w badaniach dla niektórych gatunków. Niemniej jednak naukowcy są przekonani, że odkrycia uzyskane dzięki pomocy sztucznej inteligencji mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowych koronawirusów na ludzi. Mając tę wiedzę ludzkość będzie w stanie zmniejszyć ryzyko i wcześniej opracować potencjalne środki zaradcze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)