Akcelerator Vampire V4: Amiga 68k szybka jak nigdy dotąd – i w rozsądnej cenie

Akcelerator Vampire V4: Amiga 68k szybka jak nigdy dotąd – i w rozsądnej cenie

Akcelerator Vampire V4: Amiga 68k szybka jak nigdy dotąd – i w rozsądnej cenie
07.08.2017 14:43

Klasyczne Amigi będą mogły być szybkie jak nigdy jeszczedotąd. Apollo Accelerators, stojące za kartami rozszerzającymiVampire do Amigi 500 i 600, zapowiada ich nową generację, VampireV4. Dzięki nowym kartom, wierne grono fanów tych klasycznych maszynbędzie mogło posmakować tego, czym mogłyby być Amigi zprocesorami Motorola 68k, gdyby historia potoczyła się inaczej.Wyposażona w Vampire V4 Amiga będzie co najmniej 25 razy szybsza odAmigi 4000 z procesorem 68040@25MHz,i co szczególnie istotne nie zrujnuje domowego budżetu.

Nowa karta, zapowiedziana na forum użytkowników akceleratorówApollo, robi wrażenie choćby ze względu na innowacyjnośćinżynierskich rozwiązań, które zastosowano by stworzyć produktadresowany na niszowy przecież bardzo rynek. Sercem karty Vampire V4jest wykonany w procesie 28 nm układ FPGA Altera Cyclone V A5, którysprzętowo emuluje nowy amigowy system – wirtualne czipy, które wczasach Commodore były po prostu niemożliwe.

Płytka Vampire V4: (11) to FPGA Altera Cyclone V5, (14) to pamięć DRAM
Płytka Vampire V4: (11) to FPGA Altera Cyclone V5, (14) to pamięć DRAM

Procesorem głównym jest Apollo Core 68080, nie tylko najszybszyprocesor z rodziny 68000, ale też wyposażony w większośćfunkcjonalności nowoczesnych procesorów, w tym pełnąsuperskalarnością, przetwarzaniem superpotokowym, wykonywaniem doczterech instrukcji na cykl procesora, przewidywaniem rozgałęzień,wsparciem dla 64-bitowych instrukcji, rozszerzeniami multimedialnymii sterowaniem progami wydajności.

Zamiast oryginalnego czipsetu Amigi, tj. OCS, dostajemy coś,czego Commodore nigdy nie zdołało zrealizować, tj. czipsetSuperAGA (SAGA), z nowym układem dźwiękowym Pamela (zastępującymwykorzystywany jeszcze w Amidze 4000 czip Paula), przynoszącym8-kanałowy, 24-bitowy dźwięk. SAGA rozszerza układy AGA z Amigi1200 i 4000 o nowe rozdzielczości, nowe tryby kolorów (włącznie ztrybami 24-bit i 32-bit), nowe wersje blittera i coppera, anajprawdopodobniej także układ Tami, będący zintegrowanym układemdo obliczeń trójwymiarowych i mapowania tekstur.

Emulowany na FPGA sprzęt uzupełniają na płycie Vampire pamięćoperacyjna – 512 MB RAM DDR3, złącze FastIDE, wyjście cyfrowegowideo (HDMI), złącza USB 2.0, złącze ethernetowe 100 Mb/s i slotna karty microSD.

Vampire V4 będzie oferowane w trzech odmianach. Pierwsza jakoniezależny amigowy system, który wystarczy podłączyć dozasilania, myszki, klawiatury i monitora, druga jako kartarozszerzenia dla Amigi 500/1000/2000/CDTV i ewentualnie 600, trzeciajako karta rozszerzenia do Amigi 1200. Pierwsza partia tych kartrozszerzających pojawi się w sprzedaży w czwartym kwartale tegoroku, w cenie nie przekraczającej 400 dolarów.

Wydajność takiego sprzętu na bazie FPGA Cyclone V możnaporównać z wydajnością Amigi z procesorem 68060, taktowanejzegarem 300 MHz. Taką Amigę dziś odtworzymy drogą software’owejemulacji na praktycznie każdym pececie – wystarczy WinUAEuruchomione na procesorze x86 taktowanym zegarem 2,5 GHz, aleoczywiście to nie o to chodzi: Amiga z kartą Vampire jest znaczniebliższa temu, czym Amigi były niż te nowe Amigi z procesoramiPowerPC, a przy tym jest znacznie tańsza.

Jeśli jesteście zainteresowani takim sprzętem, robionym przezfanów dla fanów, zapraszamy po więcej informacji na forum ApolloAccelerators.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)