Aktualizacja firmware uziemiła smartzamek rekomendowany przez Airbnb

Aktualizacja firmware uziemiła smartzamek rekomendowany przez Airbnb

Smartzamek LS6i firmy Lockstate
Smartzamek LS6i firmy Lockstate
16.08.2017 14:02

Niejednokrotnie już pisaliśmy o problemach z końcówkamiInternetu Rzeczy, tych wszystkich nowoczesnych smart-urządzeń,które od swoich niesprytnych odpowiedników różnią się przedewszystkim dołożeniem mikroprocesora, interfejsu sieciowego ioprogramowania. Zwykle problemy dotyczą kwestii bezpieczeństwa,czasem jednak – podstawowej funkcjonalności, jak to było wwypadku smartzamka LS6i firmy Lockstate.

Solidny zamek drzwiowy LS6i jest o tyle ciekawym urządzeniem, żerekomendujejego stosowanie Airbnb, największy na świecie operatorrozproszonych usług noclegowych. Pozwala na zdalne otwieranie izamykanie drzwi, integruje się automatycznie z przychodzącymi zAirbnb rezerwacjami, potrafi automatycznie wygenerować jednorazowekody dostępowe dla gości, wysyła SMS-em powiadomienia o ichużyciu, łączy się przez Wi-Fi z domowym routerem, pozwala teżprzeglądać logi z jego użycia. Kupimy go za 469 dolarów, apóźniej już tylko miesięczny abonament 99 centów – zupełniejak w „Ubiku” Philipa K. Dicka.

Smartzamek LS6i firmy Lockstate
Smartzamek LS6i firmy Lockstate

Pod koniec zeszłego tygodnia kilkanaście tysięcy użytkownikówLS6i otrzymało zdalną aktualizację firmware zamka do drzwi.Aktualizacja nie poszła zgodnie z oczekiwaniami. Część zamkówsię po niej po prostu zawiesiła i przestała działać. W praktyceoznacza to, że nie można było ich otworzyć. Kto był na zewnątrz,do środka już nie wszedł. Kto był w środku, no cóż, w wieluwypadkach trzeba było wołać ślusarza.

Lockstate próbowało bowiem zdalnie przywrócić do działania„uceglone” egzemplarze, ale nie zawsze się to udało. Producentnie podał żadnych liczb, ale przyznał, że niektórzy użytkownicybędą musieli wysłać swoje smartzamki do zresetowania – po tejprocedurze zostaną do nich odesłane.

Kurier oczywiście na koszt producenta, do tego aby wynagrodzićkłopoty poszkodowani dostaną roczny abonament na „swój” zamekza darmo, ale to po prostu kolejna jaskółka nowego wspaniałegoświata, w którym wszystko będzie podłączone do sieci, w którymzamek do drzwi będzie mógł nie tylko mechanicznie się zaciąć,ale też zawiesić po aktualizacji firmware, a może nawet zostaćkońcówką botnetu do rozsyłania spamu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)