Aktualizacja SDK kodeka VP8 z szybszym kodowaniem

Aktualizacja SDK kodeka VP8 z szybszym kodowaniem

09.03.2011 15:33

W ramach projektu WebM prowadzonego przez firmę Google, wydano drugą aktualizację SDK otwartego kodeka wideo VP8. Nosi ona nazwę kodową „Bali”.

VP8 jest kodekiem wideo wchodzącym w skład otwartego formatu WebM, umożliwiającego odtwarzanie wideo wysokiej jakości przy użyciu HTML5. Na stronach projektu udostępniono już aktualizację SDK VP8 z szeregiem poprawek. Programiści skupili się przede wszystkim na szybszym kodowaniu, a także poprawie jakości wideo. „Bali” działa do 4,5 raza szybciej niż pierwsza wersja w kodowaniu z najwyższymi ustawieniami jakości obrazu. Poprawiono również kodowanie dla ARM Neon oraz układów NVIDIA Tegra2. Wśród pozostałych zmian znajdziemy między innymi nowy tryb kontroli szybkości transferu danych czy też lepszą obsługę procesorów wielordzeniowych.

Kodek VP8 rozwijany jest obecnie przez firmę Google, która zyskała do niego prawa, kupując w 2009 roku On2 Technologies. Podczas zeszłorocznej konferencji I/O ogłoszono udostępnienie kodeka na zasadzie wolnej licencji. Google chce w ten sposób konkurować z innym rozwiązaniem dla HTML5 - H.264. Niedawno firma ogłosiła, że jeszcze w tym roku zrezygnuje z obsługi H.264 w swojej przeglądarce. Microsoft, który wspiera rozwój H.264, już udostępnił dodatek dla Chrome, umożliwiający korzystanie z kodeka.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)