Aktywny forumowicz to osoba publiczna

Aktywny forumowicz to osoba publiczna
10.09.2010 09:40
Wojciech Cybulski
Wojciech Cybulski

Internauci aktywnie udzielający się na forach dyskusyjnych stają się uczestnikami życia publicznego. Oznacza to, że krytyczne ocenianie zachowań i wypowiedzi takich osób nie narusza ich dóbr osobistych - informuje Gazeta Prawna.

Gazeta powołuje się na orzeczenie sądu apelacyjnego we Wrocławiu. W niedawno wydanym wyroku sędziowie stwierdzili, że internauta, który aktywnie wypowiada się na forach dyskusyjnych lub prowadzi publicystykę w Internecie, staje się osobą publiczną. Sprawia to, że granice dopuszczalnej krytyki w stosunku do takich osób będą szersze. Co odróżnia zwykłego internautę od uczestnika życia publicznego? Zdaniem sądu osoba taka jest postacią znaną wśród innych użytkowników forów dyskusyjnych, komentuje bieżące wydarzenia i wypowiada się na różne tematy. Sąd zaznaczył, że osoba publiczna publikująca swoje poglądy równocześnie wyraża zgodę na ich ocenę przez innych uczestników dyskusji.

Sędziowie zauważają równocześnie, że nie można w prosty i jasny sposób określić, do którego momentu wypowiedzi osób komentujących mogą być uznane za dopuszczalną krytykę. Zdaniem sądu jest to kwestia indywidualnej oceny konkretnego przypadku.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)