Akumulatory li-all-poly mogą zmienić rynek. Produkcja ma ruszyć w przyszłym roku

Akumulatory li-all-poly mogą zmienić rynek. Produkcja ma ruszyć w przyszłym roku15.07.2020 10:57
Akumulator li-all-poly, źródło: materiały prasowe APB.
Akumulator li-all-poly, źródło: materiały prasowe APB.

Były pracownik Nissana, Hideaki Horie, który w 2018 roku zalożył firmę APB Corp. twierdzi, że wie jak produkować akumulatory taniej nawet o 90 procent. Powszechne dziś akumulatory litowo-jonowe należałoby zastąpić zupełnie nowymi, w pełni polimerowymi (stąd nazwa li-all-poly), których budowa jest uproszczona, a lista atutów istotniejsza od stosunkowo niedużych wad.

O szczegółach informuje Bloomberg, zwracając uwagę, że firma ma już środki na wyposażenie fabryki i uruchomienie masowej produkcji w przyszłym roku. Nowe akumulatory mogą wiele zmienić na rynku, ale warto wiedzieć, że nie wszędzie uda się je zastosować.

Wewnętrzna struktura akumulatora li-all-poly, źródło: APB.
Wewnętrzna struktura akumulatora li-all-poly, źródło: APB.

Istotą w akumulatorach li-all-poly jest zastosowanie konstrukcji żywicznej, która zastępuje typowe elementy z ogniw litowo-jonowych – elektrody i ciekły elektrolit. Taka zmiana ma znacznie przyspieszyć i ułatwić produkcję, a dodatkowo zwiększyć odporność akumulatora na przeciwności losu. Ogniwa miałyby wytrzymywać nawet kilkaset stopni Celsjusza i nie reagować samozapłonem na fizyczne przebicie.

Wadą jest jednak niższa pojemność, ale twórcy już teraz deklarują, że ogniwa można łączyć warstwami, aby ją zwiększyć. Przełoży się to zatem na fizyczny rozmiar akumulatorów (będą większe od litowo-jonowych o tej samej pojemności), przez co można sądzić, że zastosowanie znajdą przede wszystkim w większych urządzeniach, głównie stacjonarnych.

Inne pomysły na rozwój

Opisywany powyżej pomysł firmy APB jest wyraźnie inny od podejścia naukowców, które opisywaliśmy dwa dni temu. W tamtym przypadku innowacja polegała na zastosowaniu nowej powłoki PEDOT, która pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo obecnych akumulatorów litowo-jonowych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)