Alcatel One Touch Fire z Firefox OS w T‑Mobile będzie dostępny od jutra

11.07.2013 17:27, aktual.: 11.07.2013 18:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O godzinie 16:00 w Warszawie rozpoczęła się konferencja prasowa zorganizowana przez Mozillę i T-Mobile Polska, podczas której dowiedzieliśmy się więcej o pierwszym dostępnym na polskim rynku smartfonie z systemem mobilnym Firefox OS. Alcatel One Touch Fire będzie już jutro dostępny w sklepie internetowym T-Mobile, a oferta wygląda całkiem obiecująco.

Prezentację rozpoczął Grzegorz Bors, członek zarządu T-Mobile Polska S.A. i dyrektor ds. Rynku Prywatnego, który zaczął od przypomnienia, jak wyglądały pierwsze telefony komórkowe. Analitycy zakładają, że w 2015 roku na 19 największych rynkach penetracja smartfonów wyniesie już powyżej 70%. Do 2018 roku na świecie będzie ich 4,5 miliarda i 12-krotnie ma wzrosnąć konsumpcja danych za pomocą urządzeń mobilnych. W Polsce smartfonów jest dobrze ponad 10 milionów (do końca roku ma ich być 13,5 miliona), ale tylko 5,5 miliona z nich łączy się z Internetem. Misją T-Mobile Polska jest właśnie przekonanie Polaków do wykorzystywania dobrodziejstw takich urządzeń — dlatego zdecydował się na wprowadzenie sprzętu, który będzie dostępny dla każdego. Jako że z Firefoksa w Polsce korzysta już prawie połowa Internautów, wprowadzenie go na smartfonach w naszym kraju jest logicznym krokiem ze strony operatora. T-Mobile chwali się też tym, że po raz kolejny wprowadza nowość na nasz rynek po tym, jak przedstawił nam Era G1, urządzenia z Maemo, pierwsze smartfony MDA (obecnie HTC), urządzenia z Windows Phone czy iPhone'a. Alcatela One Touch Fire wprowadzają jako drudzy na świecie.

Obraz

Mitchell Baker z Mozilla Foundation przypomniała, że polska społeczność skupiona wokół Mozilli jest jedną z najstarszych na świecie — istnieje od 2000 roku i właśnie z jej przedstawicielami można było po konferencji porozmawiać o telefonach. Prelegenci podkreślali także zaangażowanie Deutsche Telekom w otwartoźródłowy projekt, jakim jest Firefox OS — spadkobierca przeglądarki Firefox, która powstała po to, aby zmienić sposób myślenia użytkowników Internetu. Kiedy powstawała, niemal wszyscy utożsamiali Internet z niebieskim „e”.

Andreas Gal z Mozilla Corporation zaznaczył, że dzisiejszy dzień zaczyna nową epokę w świecie urządzeń mobilnych. Na rynek wchodzi urządzenie bazujące na otwartych standardach, od podstaw bazujące na HTML5 i zestawie API, oraz które w żaden sposób nie ogranicza użytkownika. Firefox OS, jego zdaniem, łączy najlepsze cechy WWW i aplikacji mobilnych — mamy dostęp do platformy dystrybucji aplikacji, ale nie musimy ich instalować. Możemy przejrzeć treść i zdecydować, czy chcemy ją mieć na urządzeniu, czy szukamy dalej. Ponadto, Firefox OS jest w jego oczach pomostem między prostymi telefonami, a smartfonami i będzie idealnym pierwszym smartfonem. Christian Stangier z Deutsche Telekom nazwał go Internetem dla każdego. Marc Bernier z Alcatela z kolei stwierdził, że innowacje Firefox OS prowadzą nas do korzeni Internetu.

Specyfikację działającego pod kontrolą Firefox OS Alcatela One Touch Fire poznaliśmy już kilka dni temu. Kierowany do posiadaczy mniej zasobnych portfeli smartfon będzie w T-Mobile wiodącym modelem w ofercie Mix. Będzie go można dostać już za złotówkę w najtańszych abonamentach — Dla Lubiących Rozmawiać od 29 złotych oraz w ofercie multimedialnej od 39 złotych. W przedpłatowej Alcatela One Touch Fire będzie można kupić za 399 złotych, wraz ze starterem (wartość 5 zł) i, podobnie jak w ofercie hiszpańskiego operatora Telefónica, z doładowanym kontem. T-Mobile daje nabywcom tego telefonu 90 złotych na start. Dla tego telefonu stworzona została także specjalna taryfa, w której telefon będzie można kupić za złotówkę. Miesięczna opłata abonamentowa wyniesie od 39,90 zł (150 minut i 500 MB). Smartfon będzie można kupić w sklepie internetowych T-Mobile już jutro.

Obraz

Alcatel One Touch Fire pojawi się w następnej kolejności na Węgrzech, w Grecji i w Niemczech. Nie jest to jedyny smartfon z Firefox OS, który się pojawi na naszym rynku pod skrzydłami T-Mobile. T-Mobile Polska nie będzie oszczędzać również na promocji urządzenia. W Warszawie już widać liczne billboardy reklamujące Alcatela OT Fire, nie zabraknie spotów reklamowych w telewizji.

Obraz

Na koniec kilka słów o samym smartfonie. Urządzenie dobrze leży w dłoni, jest lekkie, ale do małych nie należy. Dla osób przyzwyczajonych do smukłych flagowców będzie niestety toporny, gruby i szeroki. Błyszczący plastik, z którego została wykonana obudowa, prezentuje się lepiej, niż przypuszczałam (zwłaszcza biały). Ekran wydaje się być lepszy, niż w testowanym przez nas w Redakcji wcześniej deweloperskim modelu Keon. Co cieszy, system sprawia wrażenie bardziej dopracowanego, niż kilka tygodni temu.

Aktualizacja, 11.07.2013 18:50

Udało mi się dostać w swoje ręce na dłużej również model w pomarańczowej obudowie. Wbrew pozorom, nie jest ona gładka — Alcatel zastosował tu materiał lekko opalizujący, sprawiający wrażenie, jakby miał wtopiony bardzo drobny brokat. Front, ramka wokół aparatu oraz przyciski telefonu są białe.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (50)
Zobacz także