Algorytm kontra pilot weteran F-16. To oczywiste, kto wygrał starcie

Algorytm kontra pilot weteran F‑16. To oczywiste, kto wygrał starcie

fot. DARPA/YouTube
fot. DARPA/YouTube
Arkadiusz Stando
22.08.2020 19:52

Algorytmy dominują na wirtualnym polu bitwy. Runda finałowa konkursu Alpha DogFight Trial okazała się bolesna dla doświadczonego pilota myśliwca F-16. Przegrał aż 5:0.

Algorytm tzw. sztucznej inteligencji opracowany przez firmę Heron Systems pokonał pilota F-16 w symulowanej walce powietrznej. Konkurs Alpha DogFights Trial został zorganizowany przez amerykańską agencję bezpieczeństwa DARPA w ramach programu Air Combat Evolution (ACE), a jego finał odbył się 20 sierpnia.

"Twarzą w twarz" z AI w wirtualnym świecie stanął pilot o pseudonimie "Banger". Jego pełne imię i nazwisko nie zostało ujawnione. Należy do jednostki District of Columbia Air National Guard, a za sterami F-16 wylatał ponad 2000 godzin. To dość spore doświadczenie i maszynę zna jak własną kieszeń. Jednak starcie odbyło się w symulatorze VR, a nie w rzeczywistości więc walka była trochę nierówna.

Człowiek kontra algorytm – w symulacji jesteśmy bez szans

W pojedynku wykorzystywano jedynie karabiny samolotu. Korzystanie z pocisków rakietowych było więc zabronione. Jednak co najważniejsze, pilot po zakończonym pojedynku sam stwierdził, że ograniczało go szkolenie i instrukcje przekazywane mu podczas nauczania. Siły Powietrzne USA wpajają konkretne nawyki w oparciu o zasady, których pilot musi przestrzegać. Podczas tej walki teoretycznie nie musiał tego robić, ale przyzwyczajenie wygrało. Sztuczna inteligencja nie miała takich problemów. To z pewnością przełożyło się na wynik starcia.

AlphaDogfight Trials Final Event

W konkursie wzięło udział 8 firm, z czego każda zaprezentowała swój algorytm. Najpierw walczyły one między sobą w formacie "każdy z każdym". Algorytm Heron Systems zwyciężył w rankingu, a następnie pokonał jeszcze doświadczonego człowieka. Pozostałe firmy, które brały udział w  Alpha DogFight Trial to:Aurora Flight Sciences, EpiSys Science, Georgia Tech Research Institute, Lockheed Martin, Perspecta Labs, PhysicsAI i SoarTech.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (155)