Amazon pod presją: przywróci szyfrowanie na urządzeniach z Fire OS

Amazon pod presją: przywróci szyfrowanie na urządzeniach z Fire OS

Amazon pod presją: przywróci szyfrowanie na urządzeniach z Fire OS
07.03.2016 12:44, aktualizacja: 07.03.2016 12:59

Szyfrowanie, w związku ze sprzeciwem Apple wobec decyzji amerykańskiego sądu, to jedno z najczęściej poruszanych zagadnień, zresztą nie tylko w mediach branżowych. To właśnie na fali tych kontrowersji, głośno zrobiło się o decyzji Amazona dotyczącej wyłączenia możliwości szyfrowania w systemie Fire OS 5. Zdecydowany (i zaskakujący) sprzeciw społeczności właśnie przyniósł skutki.

Fire OS to bazujący na Androidzie system operacyjny preinstalowany na wielu urządzeniach Amazona: mowa między innymi o obu generacjach tabletów Kindle Fire, Amazon Fire TV czy smatfonie Fire Phone. Sprzeciw wywołało jednak usunięcie Fire Os 5 możliwości całościowego szyfrowania danych. Wszystko to za sprawą tweeta, który zestawił ten fakt ze sprawą Apple. Szybko podniosły się głosy krytyki, według których Amazon chce się zabezpieczyć przed koniecznością podejmowania działań takich, jakie przedsięwziął Tim Cook.

Nic bardziej mylnego. Otóż użytkownik, który opublikował powyższe informacje dokonał aktualizacji najpewniej na starszym urządzeniu: Fire OS 5, łącznie z komunikatem o wyłączeniu szyfrowania, trafia bowiem do użytkowników produktów Amazona od… jesieni zeszłego roku. Wówczas wyłączenie możliwości pełnego szyfrowania danych nie wzbudziło w nikim szczególnych emocji. Wystarczyło jednak osadzić ten fakt w odpowiednio „skandalicznym” kontekście, aby pojawił się sprzeciw.

While Apple fights the good fight, @Amazon removes encryption as option from FireOS 5 | @csoghoian @normative @eff pic.twitter.com/nggBdtFG7j

— David Scovetta (@davidscovetta) 3 marca 2016Amazon uzasadniał swoją decyzję tym, że tej funkcji korzysta bardzo niewielu klientów, przez co dalsze utrzymywanie jej w kolejnej wersji systemu mija się z celem. Trudno stwierdzić, aby takie uzasadnienie było szczególnie przekonujące. Niemniej sugerowanie, że taka decyzja stanowi odpowiedź na konflikt pomiędzy Apple i FBI, jest mniej niż uzasadnione, właśnie w związku kolejnością wydarzeń.

To jednak nie przekonało społeczności, która w kwestii szyfrowania doznała wnet błyskawicznego oświecenia i pod wpływem tweeta stwierdziła, że jest im ono niezbędne. To wystarczyło, aby firma była zmuszona przywrócić szyfrowanie w kolejnej aktualizacji Fire OS. Zostanie opublikowana wiosną tego roku.

Cała historia daje sporo domyślenia, co do tego, na ile uświadomieni są użytkownicy w kwestii szyfrowania swoich danych. Z drugiej strony mamy do czynienia z sytuacją, w której sprzeciw Apple rzeczywiście przynosi rezultaty, a wyłączenie dotąd niewykorzystywanej funkcji nagle okazuje się powodem do krytyki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)