Amazon wprowadzi czytanie bez limitu. Co na to Legimi?

Strona głównaAmazon wprowadzi czytanie bez limitu. Co na to Legimi?
17.07.2014 11:07

Wczoraj Amazon, jedna z największych firm trudniących się handlem przez Internet, rozpoczął testy usługi pozwalającej na czytanie i słuchanie audiobooków bez ograniczeń w abonamencie. Potwierdziły się więc przypuszczenia o tym, że amerykański lider zamierza zaadoptować rozwiązanie, które przetestowała już między innymi poznańska księgarnia internetowa — Legimi.

bDUIkobp
350110306900534729

Idea udostępniania książek w postaci elektronicznej w abonamencie do Polski zawitała pod koniec 2012 roku i wzbudziła spore kontrowersje — początkowo nawet przestraszeni wydawcy wycofywali swoje produkty z oferty. Na Zachodzie podobne usługi oferują Scribd i Oyster.

Wszystko wskazuje na to, że za kilka dni swoją wersję zaprezentuje również wyznaczający trendy Amazon. W jego ofercie Kindle Unlimited ma znaleźć się około 600 tysięcy książek w postaci elektronicznej i audiobooki, których liczby jeszcze nie znamy. Abonament kosztować będzie, jeśli nic się nie zmieni, 9,99 dolara miesięcznie. Prawdopodobnie jednak w tym modelu sprzedaży nie zobaczymy bestsellerowych pozycji największych amerykańskich wydawców, ale i tak, jak podkreśla Legimi w swoim oświadczeniu, takie bogactwo treści jest na razie w naszym kraju nieosiągalne. Tak późna adopcja subskrypcyjnego modelu sprzedaży książek prawdopodobnie jest efektem długich negocjacji z wydawcami, jakie prowadzi Amazon.

350110306900731337

Dla polskiego rynku są to liczby na razie nieosiągalne. Szacuje się, że oferta polskojęzycznej beletrystyki to ok. 10 tys. tytułów, z czego ponad połowę można przeczytać w „bezlimitowej” usłudze Legimi. Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi, wydaje się być zadowolony z posunięcia lidera i nie obawia się konkurencji. Tak skomentował działania firmy Amazon:

bDUIkobr
Działania Amazonu z pewnością będą motorem napędowym dla popularyzacji abonamentowego dostępu do ebooków na świecie. Wydawcy, co nie może dziwić na tym jakże trudnym rynku, mają większe zaufanie do inicjatyw popieranych przez globalnych liderów e-commerce. Być może za kilka lat ten model będzie obowiązywał tak samo jak dziś funkcjonuje z powodzeniem dla muzyki czy filmów.

Małaczyński uważa, że działania Amazonu nie zagrażają Legimi, gdyż czytniki Kindle nie są oficjalnie w Polsce dostępne i nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie Amazon miał zacząć działalność w naszym kraju. Wielu użytkowników ma nadzieję na rychłą zmianę, ale prezes Legimi skutecznie je gasi. Jego zdaniem jeszcze przynajmniej kilka lat poczekamy na polski Amazon.

Warto przypomnieć, że oferta Czytanie bez limitu Legimi model rozliczeń to nie tylko stały abonament. Od końca 2013 roku poznańska księgarnia wprowadziła możliwość rozliczania się za przeczytane strony na wzór abonamentów u operatorów telekomunikacyjnych. Najniższy pakiet kosztuje 6,99 zł i pozwala przeczytać 150 stron, a niewykorzystane strony można przenieść na kolejny miesiąc.

Udostępnij:
bDUIkocn