AMD Dali. Superniskonapięciowy układ do niedrogich urządzeń mobilnych

AMD Dali. Superniskonapięciowy układ do niedrogich urządzeń mobilnych

(fot. Materiały prasowe)
(fot. Materiały prasowe)
Piotr Urbaniak
16.09.2019 14:32

W sieci pojawił się szczegółowy harmonogram rozwoju procesorów AMD na rok 2020, a wraz z nim nieznana dotąd nazwa Dali. Jest to ponoć czip do najbardziej ekonomicznych laptopów i tabletów, będący czymś na wzór konkurencyjnego Amber Lake.

AMD Dali występuje zarówno w rzeczonym harmonogramie, jako mniej wydajny odpowiednik APU Renoir, jak i w łatkach do jądra Linux. Widać więc, że prace postępują.

Przypomnijmy, Renoir to APU oparte na 7-nanometrowych rdzeniach Zen 2, które według plotek ma mieć do ośmiu rdzeni i układ graficzny Vega z usprawnionym dekoderem wideo. Jednostki tego rodzaju, podobnie jak obecne APU Picasso, trafią i do komputerów stacjonarnych, i notebooków.

Obraz

Tymczasem APU Dali, jak ujawnia Informatica Cero, zaoferuje od dwóch do czterech rdzeni Zen 2 i widocznie słabszą grafikę z maksymalnie 192-256 jednostkami przetwarzającymi.

Ma to być miniaturowy czip o TDP nieprzekraczającym kilku watów, prawdopodobnie monolityczny. Czyli wykonywany z jednego tylko fragmentu krzemu, a nie kilku łączonych poprzez Infinity Fabric. Cel to napędzenie najtańszych i najmniejszych urządzeń mobilnych, a więc rywalizacja z wszelkiej maści atomami i energooszczędnymi przedstawicielami serii Intel Core, aka Amber Lake.

Obraz

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)