AMD Epyc: Architektura bezpieczeństwa. Niezwykły związek z PS4 i Xboksem One

AMD Epyc: Architektura bezpieczeństwa. Niezwykły związek z PS4 i Xboksem One

AMD Epyc, fot. Materiały prasowe
AMD Epyc, fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
01.09.2019 13:56

Serwerowe procesory AMD Epyc szybko pną się w rankingach popularności, co zawdzięczają nie tylko świetnemu stosunkowi wydajności do zużycia energii, ale także wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa. Forrest Norrod, szef departamentu centrów danych w AMD, ujawnił, że ta druga cecha wynika bezpośrednio z doświadczeń zdobytych przy projektowaniu czipów dla PlayStation 4 oraz Xboksa One. Co może mieć wspólnego wyspecjalizowany układ serwerowy z konsolami? – zapytacie.

Jedną z kluczowych funkcji bezpieczeństwa czipów AMD Epyc jest Secure Encrypted Virtualization (SEV). To rozwiązanie, które pozwala na izolację maszyn wirtualnych od modułu hipernadzorcy i siebie nawzajem. SEV wykorzystuje wbudowany koprocesor Arm do generowania kluczy kryptograficznych i w przypadku Epyc 2. generacji może stworzyć łańcuch z aż 509 takich kluczy.

Jak zdradził Norrod, cytowany przez CRN, rozwiązanie to narodziło się w PS4 i Xboksie One jako zabezpieczenie antypirackie. Każda legalna gra/aplikacja jest tam kontenerem, który uruchamia się w kompletnie izolowanym środowisku. Tym samym nie ma fizycznej opcji, aby wstrzyknąć w procesy systemu jakikolwiek nieautoryzowany kod, działając z poziomu gry/aplikacji uruchomionej w trybie użytkownika. Jak pamiętacie, w taki właśnie sposób łamano przenośne PlayStation Portable. Wykorzystywano sfabrykowane zapisy stanu konkretnych gier.

Przy czym samo SEV jest niejako kolejnym krokiem w rozwoju tego pomysłu. Wywodzi się z funkcji Secure Memory Encryption (SME), umożliwiającej szyfrowanie fragmentów pamięci 128-bitowym kluczem AES, który jest generowany losowo przez generator sprzętowy. Proces ten jest powtarzany przy każdym rozruchu. SEV działa dla całej maszyny wirtualnej, a nie określonego procesu.

Co ciekawe, zdaniem Norroda, początkowo AMD wcale nie rozpatrywało izolacji kryptograficznej w kategoriach centrów danych. Pomysł rzucił ponoć on sam, dołączywszy do czerwonych w 2014 roku. Wcześniej pracował dla Della w dziale serwerów, gdzie miał okazję przekonać się o sile ataków polegających na analizie wzorów bitowych. A człowiek uczy się na błędach, prawda?

Niezależnie od tego, czy Norrod mówi prawdę w kontekście akurat swego własnego wizjonerstwa, niezwykły związek pomiędzy procesorami AMD Epyc a konsolami do gier definitywnie zasługuje na uwagę. Jest to zarazem pstryczek w nos dla tych, którzy sądzili, że brnąć w rynek gier, AMD marnuje zasoby, które mogliby poświęcić na "poważniejsze sprawy". Jak widać na niniejszym przykładzie, ten wyśmiewany rynek gier może być całkiem niezłym poligonem doświadczalnym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)