AMD i Qualcomm podają sobie ręce, Intel traci monopol na Zawsze Połączone PC

AMD i Qualcomm podają sobie ręce, Intel traci monopol na Zawsze Połączone PC06.12.2017 13:01
AMD i Qualcomm podają sobie ręce, Intel traci monopol na Zawsze Połączone PC

Październikowy debiut procesorów RyzenMobile był bardzo interesującym wydarzeniem – w końcu Inteldoczekał się konkurencji w najbardziej dziś lukratywnym segmencieultralekkich laptopów i urządzeń hybrydowych. Czerwonym czegośjednak w tej układance brakowało, w przeciwieństwie do Intela, niedysponują modemami LTE dla swoich konstrukcji. Albo raczej niedysponowali. Niespodziewanie dla wszystkich podczas rozpoczętegowczoraj Snapdragon Tech Summit ogłoszono partnerstwo międzyQualcommem a AMD w dziedzinie komunikacji.

Nowe urządzenia z Ryzenem Mobile będą niewątpliwiesprzedażowym hitem. Taki sobie Ryzen 7 2700U to cztery rdzenie Zen,10 jednostek obliczeniowych Vega, a to wszystko z TDP 15 W. Wydajnośćna tyle duża, by spokojnie grać nie tylko w najsłabsze gry naurządzeniach, których format kojarzył się dotąd głównie zprzeglądaniem Facebooka.

350207506322319297

Atrakcyjność takiego sprzętu na pewno jeszcze wzrośnie, gdyokaże się, że laptopy z Ryzenem Mobile zapewniają permanentnydostęp do Internetu. Oficjalna referencyjna platforma Ryzen Mobilezawiera bowiem modem Qualcomm LTE. Jak swierdził Kevin Lensing,główny menedżer pionu sprzętu biznesowego, wiele OEM-ówzdecydowało się na wykorzystanie tego rozwiązania w swoichkonstrukcjach.

350207506322450369

Zapowiedzianeprzez obie firmy wprowadzenie na rynek kategorii pecetów zawszepołączonych szybko doczekało się kontry ze strony Intela.Niebiescy przypomnieli, że to żadna nowość, oni tę kategorięsprzętu stworzyli. Dziś na rynku jest ponad 30 modeli ultralekkichlaptopów i hybryd, zarówno dla biznesu jak i użytkownikówindywidualnych, które zawierają wbudowane modemy LTE Intela.

Intel podkreśla też, że planowane na przyszły rok komputery zjego czipsetami będą oferowały obsługę gigabitowego LTE oraztechnologii 5G, wyprzedzając w ten sposób konstrukcje konkurencji,jak do tej pory ograniczone do rozwiązań 4G.

To oczywiście wstępna salwa przed bitwą o rynek zawszepołączonych pecetów – zapewne tę właśnie kategorięurządzeń będą działy marketingu promować w 2018 roku,poczynając od najbliższego Consumer Electronics Show w Las Vegas.Pocieszające jest tym razem to, że ceny mogą być naprawdę dobre.Za sprawą AMD i Qualcomma, Intel nie ma już w tym zakresiemonopolu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)