Windows 10 na ARM już jest! Hybrydy wytrzymają dobę na jednym ładowaniu

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft rzutem na taśmę wypełnił obietnicę, według której do końca roku ujrzeć światło dzienne miały komputery z procesorami ARM i Windowsem 10. Podczas Qualcomm Snapdragon Tech Summit zaprezentowano urządzenia z linii Always Connected, czyli hybrydy HP i ASUS ze Snapdragonem 835.

Podczas Tech Summit zaprezentowano Asusa NovoGo z 4 lub 8 GB RAM-u i 16 GB lub 256 GB pamięci wewnętrznej, którego bateria ma zapewnić aż 22 godziny pracy na jednym ładowaniu. HP dostarczyło z kolei model Envy x2, który na półki trafi wiosną 2018 roku. Oba urządzenia zostaną wyposażone w znany z tegorocznych flagowców procesor Snapdragon 835, zaś najmocniejszą stroną, jak widać, jest determinowany przez procesory ARM długi czas pracy na jednym ładowaniu.

To jednak (poza oczywiście procesorem) nie specyfikacja, przyciąga najwięcej uwagi, a oprogramowanie. Na urządzeniach z ARM-ami zainstalowany zostanie Windows 10 S, który obsługuje te procesory natywnie. Urządzenia Always Connected będą mogły, zgodnie ze wcześniejszymi obietnicami Microsoftu, emulować aplikacje Win32.

Natywne jądro systemowe z Windowsa 10 S komunikować się będzie z warstwą abstrakcji Windows on Windows pośrednio przez warstwę usług systemu. WOW z kolei będzie mogło korzystać z bibliotek CHPE (DLL z x86 i armowym kodem), emulatora x86 do ARM oraz do emulowanego procesu z aplikacją Win32 oraz 32-bitowymi bibliotekami. Sposób emulacji był znany już wcześniej, wciąż jednak nie ma całkowitej pewności, jak dystrybuowane będzie oprogramowanie Win32. Wiele wskazuje bowiem na to, że zgodnie z założeniami Windowsa 10 S, utrzymany zostanie monopol Microsoft Store, a system nie pozwoli na emulację z plików EXE czy MSI.

Wyróżnikiem nowych urządzeń będzie nie tylko Snapdragon, długi czas pracy na baterii, czy Windows 10 S emulujący aplikacje Win32. Rodzina nie bez powodu nosi wszak miano Always Connected, które wskazuje na obsługę kart SIM. Hybryda HP posiada gniazdo na kartę SIM, które obsłuży 4G LTE 2, zaś ASUS wykorzysta modem X16 LTE. Dopełnić czaru ma ciągła gotowość do pracy (do miesiąca w trybie stand-by) i natychmiastowy start, co oferuje już Windows 10 S.

Czy suma tych wszystkich cech to rzeczywiście początek nowej klasy sprzętu? Czy zatarcie się (nie pierwszy raz ogłaszane przecież przez Microsoft) granic pomiędzy mobilnym i stacjonarnym sprzętem i oprogramowaniem nadejdzie właśnie z upowszechnieniem się urządzeń Always connected? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

© dobreprogramy