AMD odrabia straty, ale ogólna sprzedaż maleje. Statystyki rynku kart graficznych w Q2 2019

AMD odrabia straty, ale ogólna sprzedaż maleje. Statystyki rynku kart graficznych w Q2 2019

Spada zapotrzebowanie na dGPU, fot. Shutterstock.com
Spada zapotrzebowanie na dGPU, fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
02.09.2019 13:11

AMD odrabia straty względem Nvidii, jednak sprzedaż dedykowanych kart graficznych jest zauważalnie niższa niż przed rokiem. Oto główny wniosek płynący z raportu agencji Jon Peddie Research za II kwartał 2019 roku. A jak to wygląda w liczbach?

W II kwartale 2019 roku dostarczono 7,4 mln samodzielnych grafik o łącznej wartości 2 mld dol. To oznacza spadek rzędu 16,6 proc. kwartał do kwartału i aż 39,7 proc. rok do roku. Jak wskazuje JPR, zwyczajowo zawsze Q2 był najsłabszym okresem, ale tegoroczny wynik jest zauważalnie poniżej średniej wynoszącej -10 proc.

Dostawców kart graficznych może to zmartwić tym bardziej, że ogólna sprzedaż komputerów wzrosła 16,4 proc. kwartał do kwartału. Klienci jednak coraz częściej zadowalają się GPU zintegrowanymi.

Obraz

Mały sukces odtrąbić może jedynie AMD. Zwiększyli udziały o 9,4 p.p. względem poprzedniego kwartału, choć dalej notują wynik o 4 p.p. słabszy niż przed rokiem. Przy czym nie jest jasne, czy wzrost wynika z rosnącego zapotrzebowania na sprzęt czerwonych czy spadku sprzedaży u konkurencji.

Obraz

Jak wiadomo, Radeon RX 570 niepodzielnie króluje w sektorze ekonomicznym, podczas gdy GeForce'y szczelnie obsadzają hi-end. Wzrost zainteresowania konstrukcjami klasy niższej to punkt dla AMD i odwrotnie. Dane JPR nie są jednak podzielone ze względu na segment, więc można co najwyżej snuć spekulacje. (I wyciągać wnioski z intensywności kampanii reklamowych).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)