AMD Radeon RX 640, czyli troszkę odgrzewania w niskim segmencie

AMD Radeon RX 640, czyli troszkę odgrzewania w niskim segmencie

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
13.05.2019 17:57

Wygląda na to, że AMD szykuje "nową" kartę graficzną, przynajmniej – z nazwy. W pliku INF sterownika Adrenalin 19.4.3 odnaleziono zapiski na temat modelu Radeon RX 640, który – według dziennikarzy "TechPowerUp" – jest nieznacznie odświeżoną wersją Radeona RX 550 i pochodnych, o czym mają świadczyć wzajemnie zgodne identyfikatory sprzętowe.

Radeon RX 550 został zaprezentowany w 2017 r. jako sprzęt klasy niższej; ma 512 procesorów strumieniowych, 32 jednostki teksturujące, 16 rasteryzatorów i 2 GB pamięci na 128-bitowej magistrali. Niemniej kompletna struktura krzemowa oferuje 640 procesory strumieniowe i 40 jednostek teksturujących. Później taką właśnie, pełną specyfikację zobaczyliśmy w skierowanym na rynek OEM Radeonie RX 550X, a także oferowanym głównie na rynku chińskim modelu RX 550X 640SP. Ten ostatni oparto jednak na przyciętym rdzeniu "Baffin" z RX 460 / 560.

Radeon RX 640: Dedyk, zamiast integry

Najnowsze doniesienia wskazują, że nieokrojona "Lexa" trafi do szerszego odbiorcy pod nazwą Radeon RX 640. Stanie się tym samym podstawą nowej serii 600, która w górnych warstwach hierarchii może zostać dopełniona debiutującymi "Navi". (Choć plotki mówią także o oparciu RX 600 wyłącznie na rebrandach i stworzeniu dedykowanej prawdziwym nowościom serii RX 3000).

Fot. Forum TechPowerUp (Just Some Noise)
Fot. Forum TechPowerUp (Just Some Noise)

Wydajność tak skonstruowanego akceleratora powinna plasować się mniej więcej na poziomie zintegrowanej Vegi 11, sparowanej z pamięciami DDR4-2933 lub szybszymi. Innymi słowy: wystarczy do akceleracji multimediów i komfortowego odpalenia starszych albo niewymagających gier.

Jaki jest więc sens istnienia takiej karty, wobec stałego rozwoju iGPU? To na pewno ciekawa propozycja dla ludzi, którzy chcą niewielkim kosztem rozbudować starszy komputer. Ewentualnie dla kogoś, komu nie wystarczają cztery rdzenie w APU. Przypominam, wydajniejsze procesory Ryzen nie mają zintegrowanej grafiki. Poza tym, co by nie mówić, w gotowcach się sprzeda.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)