AMD Ryzen w komputerze jednopłytkowym. Obsłuży nawet cztery wyświetlacze

AMD Ryzen w komputerze jednopłytkowym. Obsłuży nawet cztery wyświetlacze

AMD Ryzen Embedded, fot. Materiały prasowe
AMD Ryzen Embedded, fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
01.10.2019 21:08

Komputery jednopłytkowe kojarzą się na ogół z mniej wydajnymi sprzętami pokroju Raspberry Pi, który świetnie sprawdza się w roli prostego sterownika, a niekoniecznie pełnoprawnego peceta. Model IB918 marki IBASE to jednak zaprzeczenie niniejszej teorii. Na laminacie o powierzchni 3,5-calowego dysku skrywa naprawdę pokaźny zestaw możliwości.

IBASE IB918 sprzedawany jest z jednym z czterech procesorów AMD Ryzen Embedded; czterordzeniowym V1605B, albo dwurdzeniowymi V1202B, R1606G i R1505G. Każdy z nich ma do dyspozycji zintegrowaną grafikę Radeon Vega, która w przypadku najwydajniejszego czipu może mieć nawet 512 procesorów strumieniowych. Pozostałe układy w stawce oferują ich 192. Przy czym możliwości funkcjonalne pozostają niezmienne.

Płytka może wygenerować obraz 4K na czterech ekranach, korzystając z dwóch HDMI 2.0a, 24-bitowego dwukanałowego LVDS i eDP. Obsługuje do 32 GB pamięci DDR4-2400 z korekcją ECC, dzięki parze slotów SO-DIMM. Dodatkowo zawiera całkiem pokaźny zestaw wejść-wyjść: USB 2.0, trzy USB 3.1 Gen 1, SATA 6 Gb/s, dwa LAN, cztery COM, dwa M.2 i złącze zasilania.

IBASE IB918, fot. Materiały prasowe
IBASE IB918, fot. Materiały prasowe

Sterowniki dla Windowsa 10 i Linuksa

Producent, prócz samej płytki, dostarcza w zestawie aktywny układ chłodzenia z aluminiowym radiatorem i wentylatorem, a ponadto gwarantuje sterowniki zarówno dla Windowsa 10, jak i Linuksa. Zdradza także kilka potencjalnych zastosowań. Począwszy na automatach do gier, poprzez interaktywne kioski, a skończywszy na systemach medycznych.

Cena jest zależna od liczby zamówionych egzemplarzy i, co oczywiste, wybranego procesora. Za pojedynczą sztukę waha się od 380 do blisko 500 euro, co efektywnie daje nawet 2190 zł. Nie jest to zatem sprzęt tani, ale też nie aspiruje do miana propozycji dla każdego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)